Korea Północna zmienia ministra obrony i odcina się od Południa. Armia zamyka drogi

Północnokoreańska armia poinformowała, że od środy będzie blokować wszystkie drogi i połączenia kolejowe z Koreą Południową.

Publikacja: 09.10.2024 06:08

Kim Dzong Un

Kim Dzong Un

Foto: KCNA via REUTERS

arb

Z informacji przekazywanych przez północnokoreańską agencję KCNA wynika też, że armia rozpoczyna umacnianie pozycji na pograniczu z Koreą Południową.

Korea Północna ma nowego ministra obrony

Informacja o zamknięciu dróg i połączeń kolejowych z Koreą Południową zapowiada kolejną intensyfikację działań północnokoreańskiej armii w pobliżu linii demarkacyjnej, która dzieli Półwysep Koreański na dwie części. Formalnie Korea Północna i Południowa pozostają w stanie wojny – konflikt z lat 1950-1953 nie zakończył się podpisaniem pokoju, lecz jedynie zawieszeniem broni.

W tym roku północnokoreańska armia zaczęła rozmieszczać pola minowe i zapory na granicy z Koreą Południową - informowała w lipcu południowokoreańska armia.

Czytaj więcej

Kim Dzong Un grozi użyciem broni atomowej

Sztab Generalny Koreańskiej Armii Ludowej w oświadczeniu przekazanym KCNA informuje, że działania armii w pobliżu granicy są reakcją na ćwiczenia wojskowe organizowane przez Koreę Południową, określoną jako „nieprzyjazny kraj i głównego wroga”, a także ze względu na „częste wizyty amerykańskich strategicznych aktywów nuklearnych” w regionie (chodzi o bombowce strategiczne, ale też okręty podwodne o napędzie atomowym).

Tymczasem północnokoreańskie media państwowe informują o zmianie ministra obrony kraju – nowym ministrem został No Kwang Chol. Zastąpił on na stanowisku Kang Sun Nama.

No wchodził w skład delegacji północnokoreańskiej na spotkania Kim Dzong Una z Donaldem Trumpem w Singapurze (2018 rok) i Wietnamem (2019).

Północnokoreański parlament może wprowadzić do konstytucji zmiany dotyczące przebiegu linii granicznej między Koreami, w tym granicy morskiej.

Czy Korea Północna wpisze w tym tygodniu do konstytucji Koreę Południową jako „wroga numer jeden”?

W Korei Północnej odbędzie się w tym tygodniu sesja Najwyższego Zgromadzenia Ludowego, czyli północnokoreańskiego parlamentu, który prawdopodobnie usunie z konstytucji Korei Północnej zapisy mówiące o tym, że celem państwa jest zjednoczenie obu Korei. Takie zmiany – a także wpisanie do konstytucji Korei Południowej jako głównego wroga państwa – zapowiedział w styczniu przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un.

Kim Dzong Un mówił w styczniu, że jego zdaniem zjednoczenie z Koreą Południową nie jest już możliwe i oskarżył władze w Seulu, że te chcą zjednoczyć Półwysep Koreański przez wchłonięcie Korei Północnej.

Niewykluczone, że północnokoreański parlament wprowadzi też do konstytucji zmiany dotyczące przebiegu linii granicznej między Koreami, w tym granicy morskiej.

Z informacji przekazywanych przez północnokoreańską agencję KCNA wynika też, że armia rozpoczyna umacnianie pozycji na pograniczu z Koreą Południową.

Korea Północna ma nowego ministra obrony

Pozostało 94% artykułu
Dyplomacja
„Die Zeit” publikuje fragment pamiętników Angeli Merkel. Jest o Trumpie i Putinie
Dyplomacja
Jest rekacja brytyjskiego rządu na zmianę doktryny nuklearnej Rosji
Dyplomacja
W związku z wygraną Trumpa na Ukrainie pojawią się wojska NATO? Mowa m.in. o Polsce
Dyplomacja
Kreml po decyzji Joe Bidena ws. ataków na Rosję: Zmieniliśmy doktrynę nuklearną
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dyplomacja
G20: szczyt rozpadu świata