Andrzej Duda na forum ONZ mówił o powrocie Ukrainy do jej granic i o niepodległej Palestynie

Prezydent Andrzej Duda wygłosił przemówienie na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w nocy z 24 na 25 września czasu polskiego.

Publikacja: 25.09.2024 05:01

Andrzej Duda przemawia przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ

Andrzej Duda przemawia przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ

Foto: PAP/Leszek Szymański

arb

Duda rozpoczął swoje wystąpienie od słów o „ogromnych globalnych wyzwaniach, które wymagają od nas solidarności, współpracy i determinacji”. Przypomniał przy tym, że ONZ powstała po II wojnie światowej, aby „zapobiegać kolejnym konfliktom i zapewnić pokój na świecie”. 

Andrzej Duda na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ: W moim kraju wiemy, czym jest wojna

Prezydent Polski podkreślił następnie, że w 2024 roku przypada 85. rocznica wybuchu II wojny. - To właśnie Polska stała się jego pierwszą ofiarą. 1 września 1939 roku nazistowskie Niemcy zaatakowały moją ojczyznę, rozpoczynając II wojnę światową. Dwa tygodnie później, 17 września, Związek Radziecki również dokonał inwazji na mój kraj – jako sojusznik nazistowskich Niemiec – wypełniający zapisy porozumienia między Hitlerem a Stalinem, tzw. paktu Ribbentrop–Mołotow. Obaj agresorzy pozbawili nas niepodległości - mówił.

Polska jest gotowa do udziału w dyskusji o reformach Rady Bezpieczeństwa, innych kluczowych organów ONZ, a także międzynarodowych instytucji finansowych

Prezydent Andrzej Duda

- W moim kraju doskonale wiemy, czym jest wojna, wiemy, jakie niesie ze sobą dramaty i cierpienia. Dlatego Polska zawsze była zdecydowanym orędownikiem działań mających na celu zapobieganie konfliktom i zapewnienie pokoju na świecie. Nasza historia i doświadczenia skłaniają nas do ciągłego przypominania o potrzebie poszanowania prawa międzynarodowego i ochrony suwerenności państw – podkreślił Duda.

Andrzej Duda: Integralność terytorialna Ukrainy musi zostać przywrócona w uznanych międzynarodowo granicach

Prezydent Polski mówił następnie, że świat „po raz kolejny staje w obliczu niezwykle poważnego zagrożenia dla globalnego bezpieczeństwa”. W tym kontekście wskazał toczącą się na Ukrainie od dwóch i pół roku wojnę, która jest wynikiem „brutalnej agresji Rosji”. - To rażące naruszenie podstawowych norm prawa międzynarodowego, takich jak zakaz użycia siły w stosunkach międzynarodowych - dodał. - Nie możemy pozwolić na to, aby ta wojna przerodziła się w kolejny zamrożony konflikt. To najważniejsze zadanie na przyszłość - mówił polski prezydent. 

Tak wyglądała sytuacja na froncie 24 września

Tak wyglądała sytuacja na froncie 24 września

Foto: PAP

Duda stwierdził, że „powstrzymanie rosyjskiej wojny w Ukrainie” jest potrzebne "nie tylko po to, by położyć kres cierpieniom ludzkim i ukarać agresora". - Ale także po to, aby takie haniebne działania nie stały się wzorem do naśladowania dla innych. Integralność terytorialna Ukrainy musi zostać przywrócona w jej międzynarodowo uznanych granicach (obejmują one również Krym - red.) - podkreślił. Ostrzegł, że w innym przypadku "zgodzimy się żyć w świecie, w którym ofiarą agresji może paść każdy kraj, niezależnie od jego wielkości i położenia geograficznego".

Andrzej Duda w ONZ: Powstanie niepodległej Palestyny nie będzie sprzeczne z interesami Izraela

Prezydent mówił też o sytuacji na Bliskim Wschodzie "gdzie w wyniku brutalnych ataków Hamasu z 7 października 2023 roku doszło do eskalacji konfliktu". - Izrael, jak każde inne państwo, ma prawo do samoobrony. Działania te muszą być jednak zgodne z międzynarodowym prawem humanitarnym - zaznaczył. Dodał też, że Polska opowiada się za dwupaństwowym rozwiązaniem konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Czytaj więcej

Bliski Wschód: Początek wielkiej wojny z Hezbollahem

- Jako zwolennicy zasad równości i prawa narodów do samostanowienia uważamy, że powstanie niepodległej Palestyny nie będzie sprzeczne z interesami Izraela, przy czym nie może być zakwestionowane prawo Izraela do istnienia. Oba narody łączy przestrzeń i czas, które pozostaną ich wspólnym przeznaczeniem – zaznaczył Duda.

W kontekście toczących się w świecie konfliktów prezydent wspomniał też o Jemenie, gdzie "kryzys humanitarny dotyka milionów ludzi, a walka o kontrolę w kraju stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa regionalnego i swobody żeglugi na Morzu Czerwonym".

Zachodni Brzeg i Strefa Gazy

Zachodni Brzeg i Strefa Gazy

Foto: PAP

Prezydent mówił też, że "nie da się osiągnąć pokoju i bezpieczeństwa na świecie bez poszanowania prawa". - Jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej konsekwentnie powtarzam hasło „Pokój przez prawo”, zawsze podkreślając fundamentalną rolę prawa międzynarodowego w utrzymaniu światowego ładu - dodał. 

- Polska, jako kraj wolności i solidarności, zawsze będzie domagać się poszanowania praw człowieka, niezależnie od położenia geograficznego. Dlatego Polska zdecydowała się ubiegać o miejsce w Radzie Praw Człowieka ONZ na lata 2029–2031 – podkreślił. 

- W przyszłym roku będziemy obchodzić 80. rocznicę powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pomimo swoich niedoskonałości, ONZ pozostaje fundamentem porządku światowego, umożliwiając nam wspólną pracę na rzecz pokoju, rozwoju i godności ludzkiej – mówił na zakończenie prezydent. - Polska jest gotowa do udziału w dyskusji o reformach Rady Bezpieczeństwa, innych kluczowych organów ONZ, a także międzynarodowych instytucji finansowych. Świat podlega zmianom i nasz system również musi się zmienić, aby mógł lepiej służyć globalnej społeczności - dodał.

Duda rozpoczął swoje wystąpienie od słów o „ogromnych globalnych wyzwaniach, które wymagają od nas solidarności, współpracy i determinacji”. Przypomniał przy tym, że ONZ powstała po II wojnie światowej, aby „zapobiegać kolejnym konfliktom i zapewnić pokój na świecie”. 

Andrzej Duda na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ: W moim kraju wiemy, czym jest wojna

Pozostało 93% artykułu
Dyplomacja
„Die Zeit” publikuje fragment pamiętników Angeli Merkel. Jest o Trumpie i Putinie
Dyplomacja
Jest rekacja brytyjskiego rządu na zmianę doktryny nuklearnej Rosji
Dyplomacja
W związku z wygraną Trumpa na Ukrainie pojawią się wojska NATO? Mowa m.in. o Polsce
Dyplomacja
Kreml po decyzji Joe Bidena ws. ataków na Rosję: Zmieniliśmy doktrynę nuklearną
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dyplomacja
G20: szczyt rozpadu świata