Pierwszy taki kontakt USA i Rosji od marca 2023 roku. W tle atak na Sewastopol

Z inicjatywy sekretarza obrony USA, Lloyda Austina, we wtorek doszło do telefonicznej rozmowy szefa Pentagonu z ministrem obrony Rosji Andriejem Biełousowem. Była to pierwsza rozmowa sekretarza obrony USA z nowym ministrem obrony Rosji, powołanym na to stanowisko w maju.

Publikacja: 26.06.2024 05:39

Lloyd Austin i Andriej Biełousow

Lloyd Austin i Andriej Biełousow

Foto: REUTERS/Edgar Su, Pavel Mikheyev

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 854

Biełousow zastąpił na stanowisku ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu w rządzie powołanym po rozpoczęciu piątej kadencji na stanowisku prezydenta Rosji przez Władimira Putina. Szojgu został sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

O czym sekretarz obrony USA rozmawiał z ministrem obrony Rosji?

Rozmowa Austina z Biełousowem była pierwszą rozmową sekretarza obrony USA z ministrem obrony Rosji od marca 2023 roku — poinformował rzecznik Pentagonu, gen. Patrick Ryder.

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 853 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 853 dniu wojny

PAP

Strona amerykańska przekazała, że Austin omawiał z Biełousowem konieczność utrzymania otwartych linii komunikacji między USA a Rosją.

Tymczasem strona rosyjska podaje, że Biełousow ostrzegł Austina, iż dalsze dostawy amerykańskiej broni dla Ukrainy mogą doprowadzić do eskalacji sytuacji.

Do rozmowy doszło kilka dni po niedzielnym ataku na Sewastopol — Ukraińcy mieli zaatakować okupowane przez Rosjan miasto za pomocą amerykańskich pocisków ATACMS. Rosjanie podają, że w ataku zginęły cztery osoby (w tym dwoje dzieci), a ok. 150 zostało rannych. Odpowiedzialnością za atak Moskwa obarcza Waszyngton zarzucając mu, że atak był możliwy dzięki amerykańskim informacjom wywiadowczym.

W odpowiedzi rzecznik Pentagonu, gen. Ryder, mówił w poniedziałek, że Ukraińcy sami wybierają swoje cele, a Rosja może w każdej chwili zakończyć konflikt wycofując wojska z Ukrainy.

Sewastopol jest okupowany przez Rosję od 2014 roku. Po nielegalnej aneksji Krymu Rosja uważa miasto za część swojego terytorium.

USA zgodziły się, by Ukraińcy atakowali cele w Rosji za pomocą amerykańskiej broni

Relacje między USA a Rosją są najgorsze od czasu kryzysu kubańskiego z 1962 roku, gdy w trakcie zimnej wojny Stany Zjednoczone i ZSRR znalazły się na krawędzi konfliktu z użyciem broni atomowej.

W ubiegłym tygodniu Moskwa podkreślała, że kontakty między administracją Władimira Putina, a administracją Joe Bidena są na poziomie „absolutnego minimum”.

Czytaj więcej

USA rozszerzają możliwość wykorzystania swojej broni przez Ukrainę. "Zdrowy rozsądek"

USA dostarczają Ukrainie różne rodzaje uzbrojenia od początku wojny. Między grudniem 2023 roku, a kwietniem 2024 roku doszło do tymczasowego wstrzymania tych dostaw w związku z impasem w Kongresie, który nie mógł się porozumieć w kwestii ustawy przekazującej dodatkowe 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy administracji Joe Bidena. Ostatecznie jednak ustawa została przyjęta, a pomoc z USA znów zaczęła płynąć nad Dniepr.

W związku z ofensywą Rosji w obwodzie charkowskim USA podjęły też decyzję, że uzbrojenie z USA może być wykorzystywane do ataków na cele w Rosji — początkowo wskazywano, że muszą to być cele wojskowe w pobliżu obwodu charkowskiego, związane z ofensywą Rosji w tym rejonie, ale ostatnio Waszyngton zadeklarował, że Ukraina może za pomocą amerykańskiego uzbrojenia atakować cele również w innych miejscach Rosji, w pobliżu swoich granic.

We wtorek wiceszef MSZ Rosji, Siergiej Riabkow ostrzegł, że jeśli Zachód będzie bagatelizował determinację Moskwy w działaniach, może to doprowadzić do „tragicznych i fatalnych” konsekwencji. Przypomniał przy tym, że Rosja jest mocarstwem atomowym.

Biełousow zastąpił na stanowisku ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu w rządzie powołanym po rozpoczęciu piątej kadencji na stanowisku prezydenta Rosji przez Władimira Putina. Szojgu został sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

O czym sekretarz obrony USA rozmawiał z ministrem obrony Rosji?

Pozostało 92% artykułu
Dyplomacja
Szymon Hołownia po rozmowie z Recepem Tayyipem Erdoganem. Rozpoczęła się wizyta marszałka Sejmu w Turcji
Dyplomacja
Zmarł konsul Rafał Kocot. Był przyjacielem "Rzeczpospolitej"
Dyplomacja
Prezydent Finlandii chce wyrzucić Rosję z Rady Bezpieczeństwa ONZ
Dyplomacja
Papież Franciszek zabrał głos w sprawie wyborów prezydenckich w USA
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Dyplomacja
Rosja wydala sześciu brytyjskich dyplomatów. FSB oskarża ich o szpiegostwo