Stanowisko pełnomocnika szefa MSZ ds. dezinformacji międzynarodowej powstało, aby chronić Polskę przed wojną hybrydową prowadzoną przez Rosję wobec Zachodu.
Kim jest Tomasz Chłoń, który ma zając się dezinformacją międzynarodową?
Chłoń to były polski ambasador w Estonii i na Słowacji, były pracownik stałego przedstawicielstwa Polski przy NATO oraz były pełnomocnik ds. organizacji szczytu NATO w Warszawie. Ze służbą dyplomatyczną związany jest od 1987 roku. W latach 2017-202 kierował z siedziby w Brukseli biurem NATO w Moskwie. Z wykształcenia jest hungarystą, ma jednak za sobą również podyplomowe studia politologiczne w PISM oraz studia w zakresie integracji europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie w Maastricht.
Czytaj więcej
Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo, bezpieczeństwo. Politycy – również przy takiej okazji, jak rekonstrukcja rządu – podkreślali, co jest ich priorytetem w najbliższych miesiącach. Tłem jest kampania do PE.
Czym ma zajmować się pełnomocnik ds. dezinformacji międzynarodowej? Jak podaje RMF FM ma identyfikować treści, których celem jest dezinformacja, a także oceniać i wskazywać w jaki sposób treści te oddziałują na opinię publiczną oraz jakie jest ich źródło.
Rzecznik MSZ: Z dezinformacją najskuteczniej walczy się informacją
Rzecznik MSZ, Paweł Wroński zwraca uwagę, że „jedną z najlepszych broni wobec dezinformacji jest informacja”. Wroński działania dezinformacyjne prowadzone przez Rosję określa mianem „informacyjnej wojny światowej”.