Pierwotny projekt uchwały Zgromadzenia został znacząco zmieniony, aby rozwiać obawy nie tylko USA, ale także Rosji i Chin, jak przekazało agencji AP trzech zachodnich dyplomatów, wypowiadających się pod warunkiem zachowania anonimowości ze względu na prywatny charakter negocjacji.
„Dla Polski głosowanie za rezolucją jest spójne z dotychczasowym stanowiskiem, wynikającym również z uznania przez nasze państwo palestyńskiej deklaracji niepodległości w 1988 r.” - przekazało po głosowaniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
„Polska rozumie i od dziesięcioleci wspiera dążenia narodu palestyńskiego do samostanowienia i państwowości. Na każdym forum działamy na rzecz pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie, w konflikcie izraelsko-palestyńskim opowiadając się stale za rozwiązaniem dwupaństwowym opartym na prawie międzynarodowym, jako jedynym mogącym zakończyć strach i cierpienie obydwu społeczności. Uważamy rezolucję Zgromadzenia Ogólnego za słuszny i ważny krok w tym kierunku” - czytamy w komunikacie.
Czytaj więcej
W 1952 roku izraelski minister spraw zagranicznych Mosze Sharett zasugerował wypłacenie reparacji palestyńskim uchodźcom. Pomysł został odrzucony jako „niepraktyczny”.