Nieoficjalnie: Chiny naciskają na Iran, by Iran nacisnął na Hutich z Jemenu

Przedstawiciele chińskich władz proszą przedstawicieli władz Iranu, aby ci pomogli w ograniczeniu ataków na statki na Morzu Czerwonym, które przeprowadzają wspierani przez Iran rebelianci Huti z Jemenu - informuje Reuters.

Publikacja: 26.01.2024 05:17

Huti prowadzą ataki na statki na Morzu Czerwonym od listopada

Huti prowadzą ataki na statki na Morzu Czerwonym od listopada

Foto: AFP

arb

Pekin ma ostrzegać Teheran, że jeśli ataki zagrożą interesom Pekinu, wówczas zaszkodzi to relacjom gospodarczym Chin i Iranu — twierdzą cztery źródła w Iranie i dyplomata znający kulisy rozmów.

Chiny ostrzegają Iran: Jeśli nasze interesy ucierpią, wy też to odczujecie

Do rozmów o atakach na statki na Morzu Czerwonym, przez które przebiega ważny szlak handlowy łączący Azję z Europą, miała odbyć się na kilku spotkaniach, które odbyły się ostatnio w Pekinie i Teheranie — twierdzi irańskie źródło, które jednak nie chce podać kiedy odbyły się spotkania, ani kto dokładnie brał w nich udział.

- Zasadniczo komunikat Chin brzmi: „jeśli naszym interesom coś zaszkodzi, wpłynie to na nasze relacje gospodarcze z Teheranem. Więc powiedzcie Huti, żeby okazywali powściągliwość” - twierdzi jeden z przedstawicieli irańskich władz.

Czytaj więcej

USA znów atakują cele w Jemenie. Amerykańskie Dowództwo mówi o "samoobronie"

W ostatniej dekadzie Chiny były największym partnerem handlowym Iranu.

Chińskie rafinerie w 2023 roku kupowały ponad 90 proc. eksportowanej przez Iran ropy — podaje Reuters powołując się na dane firmy analitycznej Kpler. Eksport ropy z Iranu jest objęty sankcjami USA, dlatego popyt na irańską ropę jest ograniczony, a jej chińscy nabywcy mogą liczyć na atrakcyjne ceny. Jednocześnie jednak — jak zauważa Reuters — ropa z Iranu stanowi jedynie 10 proc. całego importu ropy przez Chiny, które mogą liczyć na wielu innych dostawców.

90 proc.

Taki odsetek eksportowanej przez Iran ropy miał trafić w 2023 roku do Chin

Huti prowadzą ataki na statki na Morzu Czerwonym od listopada. Rebelianci z Jemenu okazują w ten sposób solidarność z Hamasem, przeciwko któremu Izrael prowadzi ofensywę w Strefie Gazy. Huti grożą, że będą atakowali statki tak długo, jak długo Izrael będzie prowadził działania wojenne w Gazie.

Pekin miał przekazać Teheranowi, że Chiny byłyby „bardzo rozczarowane” Iranem, gdyby Huti trafili jakąś chińską jednostkę na Morzu Czerwonym, albo gdyby ataki Huti w jakiś sposób zaszkodziły chińskim interesom.

USA prosiły Chiny, by te wpłynęły na Iran w sprawie ataków na Morzu Czerwonym?

Chiński MSZ pytany o rozmowy z Iranem ws. ataków na Morzu Czerwonym odpowiedział agencji Reutera, że „Chiny są szczerym przyjacielem państw na Bliskim Wschodzie i są zaangażowane w promowanie regionalnego bezpieczeństwa i stabilności (...)”. „Zdecydowanie wspieramy kraje Bliskiego Wschodu w umacnianiu ich strategicznego bezpieczeństwa i jednoczeniu się oraz współpracy w rozwiązywaniu regionalnych kwestii bezpieczeństwa” - brzmi odpowiedź.

Ataki Huti na statki na Morzu Czerwonym doprowadziły do eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie. W styczniu USA i Wielka Brytania rozpoczęły ataki na cele w Jemenie, by zmniejszyć potencjał militarny rebeliantów i ograniczyć ich możliwości w zakresie przeprowadzania takich ataków. Huti w odpowiedzi oświadczyli, że teraz ich „uprawnionymi celami” są amerykańskie i brytyjskie statki i okręty.

Przedstawiciel administracji USA twierdzi, że Waszyngton prosił Pekin, aby ten użył swoich wpływów w Iranie, by ograniczyć ataki na Morzu Czerwonym. Taki temat miał się pojawić w czasie rozmów sekretarza stanu USA, Antony'ego Blinkena i doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake'a Sullivana z wysokiej rangi przedstawicielem Komunistycznej Partii Chin, Liu Jianchao.

14 stycznia szef MSZ Chin, Wang Yi, publicznie wezwał do zakończenia ataków na statki na Morzu Czerwonym — ale nie wymienił Huti, ani nie wspomniał o Iranie.

Rzecznik Huti, Mohammed Abdulsalam twierdzi, że Iran nie przekazał rebeliantom żadnej prośby Chin o ograniczenie ataków.

Cztery irańskie źródła, na które powołuje się Reuters twierdzą, że nie jest jasne czy Iran podejmie jakieś działania pod wpływem nacisków Pekinu.

Pekin ma ostrzegać Teheran, że jeśli ataki zagrożą interesom Pekinu, wówczas zaszkodzi to relacjom gospodarczym Chin i Iranu — twierdzą cztery źródła w Iranie i dyplomata znający kulisy rozmów.

Chiny ostrzegają Iran: Jeśli nasze interesy ucierpią, wy też to odczujecie

Pozostało 93% artykułu
Dyplomacja
„Die Zeit” publikuje fragment pamiętników Angeli Merkel. Jest o Trumpie i Putinie
Dyplomacja
Jest rekacja brytyjskiego rządu na zmianę doktryny nuklearnej Rosji
Dyplomacja
W związku z wygraną Trumpa na Ukrainie pojawią się wojska NATO? Mowa m.in. o Polsce
Dyplomacja
Kreml po decyzji Joe Bidena ws. ataków na Rosję: Zmieniliśmy doktrynę nuklearną
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dyplomacja
G20: szczyt rozpadu świata