Ukraiński żołnierz nazistowskiej dywizji SS nazwany bohaterem w Kanadzie. Są przeprosiny

Spiker Izby Gmin kanadyjskiego parlamentu, Anthony Rota, przeprosił w niedzielę za chwalenie na forum parlamentu weterana z Ukrainy, który w czasie II wojny światowej walczył w 14. Dywizji Grenadierów Waffen SS (14 Dywizji Waffen SS-Galizien).

Publikacja: 25.09.2023 05:46

Anthony Rota

Anthony Rota

Foto: AFP

arb

Rota w piątek określił 98-letniego Jarosława Hunkę mianem "ukraińskiego bohatera" przed kanadyjskim parlamentem.

Spiker Kanadyjskiej Izby Gmin pochwalił żołnierza Waffen SS. Teraz żałuje

Tymczasem Hunka w czasie II wojny światowej należał do ukraińskiej dywizji SS - nazywanej potocznie w Polsce Dywizją Waffen SS-Galizien - na co zwróciło uwagę Centrum Simona Wiesenthala, które domagało się przeprosin za słowa spikera kanadyjskiej Izby Gmin. 

Czytaj więcej

"Jerusalem Post": Kijów może nazwać ulicę na cześć twórcy dywizji SS

Rota w wydanym oświadczeniu wziął na siebie pełną odpowiedzialność za swoją wypowiedź, którą określił mianem "przeoczenia" i zapewnił, że określił Hunkę mianem "bohatera" z własnej inicjatywy.

"Uzyskałem później więcej informacji, które sprawiły, że żałuję mojej decyzji" - dodał przekazując przeprosiny społeczności żydowskiej.

Nikt - łącznie z parlamentarzystami i członkami ukraińskiej delegacji - miał nie być świadom, że spiker Izby Gmin będzie chwalił Jarosława Hunkę

Słowa Roty na temat Hunki padły w czasie wizyty ukraińskiego prezydenta, Wołodymyra Zełenskiego w Kanadzie. Zełenski w kanadyjskim parlamencie dziękował Kanadzie za pomoc tego kraju w walce Ukrainy z Rosją.

Po słowach Zełenskiego spiker Izby Gmin wskazał na Hunkę, który siedział na galerii i wyraził uznanie dla niego za walkę o ukraińską niepodległość przeciwko Rosjanom. Hunka otrzymał od zgromadzonych owację na stojąco.

Po słowach o żołnierzu Waffen SS protestują Centrum Simona Wiesenthala i Rosja

Tymczasem Centrum Simona Wiesenthala zwróciło uwagę, że "w czasach narastającego antysemityzmu i wypaczania wiedzy o Holokauście, jest niezwykle niepokojące obserwować jak w kanadyjskim parlamencie oklaskiwany jest członek jednostki Waffen-SS (...)".

"Niezbędne jest wyjaśnienie tego, jak ta osoba weszła do kanadyjskiego parlamentu i usłyszała słowa uznania od spikera Izby oraz owację na stojąco" - czytamy w oświadczeniu Centrum Simona Wiesenthala.

Rosyjska agencja informacyjna RIA cytowała rosyjskiego ambasadora w Kanadzie, Olega Stepanowa, który zapowiedział, że ambasada skieruje w tej sprawie list do premiera Kanady, Justina Trudeau i notę do kanadyjskiego MSZ.

- Będziemy, oczywiście, domagać się wyjaśnień od kanadyjskiego rządu - zapowiedział Stepanow.

Reuters przypomina, że jednym z rosyjskich pretekstów do rozpoczęcia wojny z Ukrainą była chęć rzekomej "denazyfikacji" kraju. Rosja często zarzuca władzom Ukrainy nazistowskie sympatie.

Rota w wydanym oświadczeniu stwierdził, że nikt - łącznie z parlamentarzystami i członkami ukraińskiej delegacji - nie był świadom, że spiker Izby Gmin będzie chwalił Hunkę.

Rota w piątek określił 98-letniego Jarosława Hunkę mianem "ukraińskiego bohatera" przed kanadyjskim parlamentem.

Spiker Kanadyjskiej Izby Gmin pochwalił żołnierza Waffen SS. Teraz żałuje

Pozostało 94% artykułu
Dyplomacja
Szymon Hołownia po rozmowie z Recepem Tayyipem Erdoganem. Rozpoczęła się wizyta marszałka Sejmu w Turcji
Dyplomacja
Zmarł konsul Rafał Kocot. Był przyjacielem "Rzeczpospolitej"
Dyplomacja
Prezydent Finlandii chce wyrzucić Rosję z Rady Bezpieczeństwa ONZ
Dyplomacja
Papież Franciszek zabrał głos w sprawie wyborów prezydenckich w USA
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Dyplomacja
Rosja wydala sześciu brytyjskich dyplomatów. FSB oskarża ich o szpiegostwo