USA i inne państwa NATO liczą, że Finlandia i Szwecja zostaną członkami Sojuszu w czasie najbliższego szczytu NATO, który odbędzie się 11 lipca w Wilnie.
Zgodę na akcesję Szwecji i Finlandii do NATO muszą jednak wydać wszyscy członkowie Sojuszu - jak dotąd zgody takiej nie wyraziły jeszcze Turcja i Szwecja. Rozmowy trójstronne Szwecji, Finlandii i Turcji mają zostać wznowione 9 marca, po wcześniejszym zawieszeniu ich po tym jak Rasmus Paludan, lider skrajnie prawicowej duńskiej partii, spalił egzemplarz Koranu przed turecką ambasadą w Sztokholmie, w czasie antytureckiego protestu zorganizowanego w stolicy Szwecji
Członkowie NATO zgodzili się, że Ukraina stanie się członkiem sojuszu
Jens Stoltenberg
Szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu informując o wznowieniu rozmów podkreślił jednak, że - w ocenie Ankary - Szwecja nie
wypełnia swoich zobowiązań zawartych w memorandum podpisanym w czasie
szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku. Na szczycie tym zapadła
decyzja o rozszerzeniu NATO o Szwecję i Finlandię. Turcja
zgłasza zastrzeżenia, zwłaszcza wobec Szwecji, dotyczące udzielania
przez ten kraj azylu Kurdom i obywatelom Turcji, których Ankara oskarża o
związki z organizacjami terrorystycznymi.
Obawa przed tym, że na terenie Ukrainy mogą znaleźć się wojska NATO i zestawy uzbrojenia Sojuszu, które mogłyby być wykorzystane do ataku na Rosję, w tym m.in. na cele w Moskwie, była wyrażana przez władze na Kremlu w przededniu inwazji Rosji na Ukrainę. Rosja, jako oficjalny cel inwazji na Ukrainę wskazywała m.in. chęć "demilitaryzacji" tego kraju, co miało znaczyć m.in. że Ukraina nie stanie się częścią Sojuszu.