Rosja przedstawia warunki Zachodowi. Jeden dotyczy m.in. Polski

Rosja przedstawiła w piątek szereg gwarancji bezpieczeństwa, jakich domaga się od Zachodu - w tym obietnicę rezygnacji z jakiejkolwiek aktywności wojskowej państw Zachodu na Ukrainie i we wschodniej Europie oraz zobowiązanie, by NATO zrezygnowało z dalszego rozszerzania się.

Publikacja: 17.12.2021 13:35

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: PAP/EPA

arb

Żądania takie zostały po raz pierwszy kompleksowo przedstawione, w formie pakietu, który - zdaniem Rosji - jest konieczny, aby obniżyć napięcie w Europie i załagodzić kryzys wokół Ukrainy.

Pakiet ten zawiera jednak warunki - takie jak prawo Rosji do weta wobec wejścia Ukrainy do NATO - które Zachód już wcześniej odrzucił.

Ria Novosti podaje, że propozycje Moskwy obejmują: wykluczenie dalszego rozszerzania NATO

Wiceszef MSZ Rosji, Siergiej Riabkow, powiedział dziennikarzom w piątek, że "linia (polityki) realizowanej przez USA i NATO w ostatnich latach, polegająca na agresywnym eskalowaniu sytuacji (...) jest absolutnie nie do zaakceptowania oraz ekstremalnie groźna".

- Waszyngton i jego sojusznicy z NATO powinni natychmiast wstrzymać się od wrogich działań przeciw naszemu krajowi, w tym organizowania niezapowiedzianych ćwiczeń wojskowych, niebezpiecznych manewrów okrętów wojennych i samolotów oraz rozbudowy potencjału militarnego na terytorium Ukrainy - mówił Riabkow.

Riabkow powiedział, że Rosja nie chce dłużej znosić obecnej sytuacji. Wezwał USA do tego, by potraktować propozycje Rosji poważnie i odpowiedzieć na nie konstruktywnie.

Wiceszef MSZ Rosji dodał, że Rosja jest gotowa przystąpić do rozmów z Zachodem już w sobotę, np. w Genewie. Dodał, że Rosja przygotowała już zespół negocjacyjny.

Czytaj więcej

Rosja gotowa do rozmów z Zachodem. Będzie kolejny szczyt Putin-Biden?

Interfax cytuje jednocześnie Riabkowa, który stwierdził, że USA i NATO jak dotąd odrzucają propozycje Rosji i ich reakcja na nie "nie jest zachęcająca".

Moskwa przekazała propozycje dotyczące projektu umowy zawierającej gwarancje bezpieczeństwa dla Rosji stronie amerykańskiej w tym tygodniu. Ria Novosti podaje, że propozycje Moskwy obejmują: wykluczenie dalszego rozszerzania NATO i akcesji Ukrainy do Sojuszu; zobowiązanie do tego, aby nie rozmieszczać dodatkowych żołnierzy i systemów uzbrojenia na terytorium państw, które nie należały do NATO przed majem 1997 roku (a więc przed przystąpieniem do NATO państw Europy środkowo-wschodniej, w tym Polski) - z wyjątkiem sytuacji, w której NATO i Rosja osiągną porozumienie co do takiego rozmieszczenia.

Ponadto NATO miałoby zobowiązać się do porzucenia wszelkich wojskowych działań na Ukrainie, w Europie wschodniej, na Kaukazie i w Azji Centralnej.

Obie strony miałyby też zobowiązać się do tego, by nie rozmieszczać rakiet krótkiego i średniego zasięgu w miejscach, z których mogłyby one dosięgnąć terytorium drugiej strony.

Rosja i NATO miałyby też zobowiązać się do rezygnacji z organizowania ćwiczeń formacji większych niż brygada w ustalonym obszarze przygranicznym oraz do regularnej wymiany informacji o ćwiczeniach wojskowych.

Ponadto warunki stawiane przez Rosję przewidują, że Rosja i NATO zadeklarowałyby, że nie są przeciwnikami i zgodziły się rozstrzygać wszystkie spory pokojowo, bez użycia siły. Między Rosją i NATO miałaby też być uruchomiona gorąca linia do kontaktów w sytuacjach nadzwyczajnych. 

Żądania takie zostały po raz pierwszy kompleksowo przedstawione, w formie pakietu, który - zdaniem Rosji - jest konieczny, aby obniżyć napięcie w Europie i załagodzić kryzys wokół Ukrainy.

Pakiet ten zawiera jednak warunki - takie jak prawo Rosji do weta wobec wejścia Ukrainy do NATO - które Zachód już wcześniej odrzucił.

Pozostało 89% artykułu
Dyplomacja
„Die Zeit” publikuje fragment pamiętników Angeli Merkel. Jest o Trumpie i Putinie
Dyplomacja
Jest rekacja brytyjskiego rządu na zmianę doktryny nuklearnej Rosji
Dyplomacja
W związku z wygraną Trumpa na Ukrainie pojawią się wojska NATO? Mowa m.in. o Polsce
Dyplomacja
Kreml po decyzji Joe Bidena ws. ataków na Rosję: Zmieniliśmy doktrynę nuklearną
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dyplomacja
G20: szczyt rozpadu świata