Dutton mówił niedawno, że jest czymś "niewyobrażalnym" myślenie, iż Australia nie dołączyłaby do USA w działaniach militarnych, które Waszyngton podjąłby, gdyby Chiny zaatakowały Tajwan. Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję, integralną część Państwa Środka i nigdy nie wykluczyły użycia siły w celu odzyskania suwerenności nad wyspą.
Podkręcanie perspektywy wojny przeciwko supermocarstwu jest najgroźniejszą taktyką wyborczą w historii Australii
W reakcji na te słowa Penny Wong, rzeczniczka ds. zagranicznych opozycyjnej Partii Pracy stwierdziła, że słowa Duttona są częścią rządowej strategii wyborczej przed wyborami do parlamentu, które muszą odbyć się przed majem 2022 roku.
Czytaj więcej
Amerykański niszczyciel rakietowy, USS Milius, przepłynął we wtorek przez Cieśninę Tajwańską - poinformowało dowództwo amerykańskiej marynarki wojennej.
- Podkręcanie perspektywy wojny przeciwko supermocarstwu jest najgroźniejszą taktyką wyborczą w historii Australii - taktyką realizowaną przez nieodpowiedzialnych polityków, którzy są zdesperowani, by utrzymać się przy władzy za wszelką cenę - powiedziała Wong występując na jednym z australijskich uniwersytetów.