Materiał powstał we współpracy z firmą LOTOS
W prognozach dotyczących rozwoju rynku stowarzyszenie Concawe, skupiające europejskie rafinerie, zaprezentowało wizję rafinerii 2050 jako hubu energetycznego wykorzystującego odnawialne źródła energii. I etapem rozwoju byłoby w tym ujęciu osiągnięcie doskonałości operacyjnej. W II fazie firma wprowadzałaby do produkcji coraz więcej niskoemisyjnych biokomponentów, a w III fazie stałaby się hubem energetycznym przerabiającym biosurowce i odpady oraz wychwytującym CO2, tworząc gospodarkę o obiegu zamkniętym, neutralną dla środowiska.
Grupa LOTOS konsekwentnie podąża w tym kierunku, realizując kolejne projekty rozwojowe i planując nowe. W przeszłości były to kamienie milowe na drodze do doskonałości operacyjnej – Program 10+ oraz Projekt EFRA, obecnie prowadzone są kolejne. W mijającym roku szczególnym wyzwaniem były okoliczności związane z pandemią, jednak, jak się okazało, nie wpłynęły one na inwestycje gdańskiego koncernu.
Wzrost potencjału
Wśród kluczowych inwestycji Grupy LOTOS warto wskazać Centrum Produkcyjne Petrobaltic – morską kopalnię ropy na złożu B8. Obecnie trwa stabilizacja produkcji przekazanego do eksploatacji Centrum Produkcyjnego, które przejmuje wydobycie z platformy LOTOS Petrobaltic, od pięciu lat wydobywającej węglowodory ze złoża.
Centrum osiągnęło pełną zdolność produkcyjną w zakresie separacji i transportu ropy, zasilania energetycznego oraz zatłaczania wody złożowej. W grudniu prowadzone były ostatnie prace gwarancyjne oraz eksploatacyjne, a także adaptacja i przygotowanie do uruchamiania systemu sprężania i transportu gazu do elektrociepłowni Energobalticu we Władysławowie.