APS Energia i WB Electronics podpisały niedawno list intencyjny dotyczący nawiązania współpracy biznesowej i kapitałowej w obszarze produkcji systemów do magazynowania energii. Jeśli w toku negocjacji i po zakończeniu procesu badania due diligence zależnej od APS Energii spółki ENAP przez WB Electronics dojdzie do porozumienia, to APS Energia sprzeda WB Electronics 50 proc. + 1 akcję w swojej spółce zależnej, która zajmie się kompleksową produkcją, wdrażaniem oraz utrzymaniem instalacji magazynów energii na rynku polskim i zagranicznym.
– APS Energia posiada doświadczenie związane z energoelektronicznymi technologiami przetwarzania energii, a także zrealizowane już dostawy kompletnych magazynów energii. Do tej pory na rynku nie było dużego zapotrzebowania na tego typu rozwiązania, jednak teraz popyt na nie dynamicznie rośnie i w najbliższych latach będzie ogromny. Stąd decyzja, aby wyodrębnić ten segment w strukturach grupy i przyśpieszyć opracowanie produktów. W styczniu tego roku zmieniło się podejście do jednostek energii hybrydowych, czyli z udziałem magazynów energii, a na dzień przed podpisaniem listu intencyjnego z WB Electronics rząd ogłosił nowy program energetyczny, co tylko potwierdza słuszność naszej strategii – mówi Piotr Szewczyk, prezes APS Energii. Dodaje on, że WB Electronics posiada technologię pakietowania ogniw litowo-jonowych, która jest bardzo zbliżona do tej wykorzystywanej przez Teslę.
Z kolei spółka ma gotowe jednostki mocowe przygotowane do tego, aby dostarczać energoelektronikę, specjalne przetwornice i software.
– Razem chcemy stworzyć kompleksowe rozwiązanie, jakiego nie ma na rynku. Można by to nazwać magazynami energii pod klucz, czyli produkcja, instalacja i serwis – wszystko skupione w jednym podmiocie. Mam nadzieję, jeśli nie dojdzie do nieprzewidzianych zdarzeń i podpiszemy z WB Electronics umowy inwestycyjne, to w drugiej połowie roku rozpoczniemy produkcję magazynów energii. Chcemy, aby była to jedna z największych fabryk w tej części Europy. Obecnie nasza spółka zależna ENAP ma tylko w części wykorzystaną powierzchnię produkcyjną i planujemy w niedługim czasie jej pięciokrotne powiększenie – mówi Szewczyk.