Jak dotąd przeprowadzono osiem aukcji w ramach rynku mocy, który ma chronić przed niedoborem energii elektrycznej w krajowej sieci. Były to cztery aukcje główne na lata 2021–2024 i cztery dodatkowe na poszczególne kwartały roku 2021. Jednostki, które wygrały aukcje, w zamian za wynagrodzenie deklarują gotowość dostarczenia energii do sieci (w przypadku elektrowni) albo zmniejszenia poboru prądu (w przypadku konsumentów energii – tzw. usługa DSR) w określonym czasie na polecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE). W ten sposób powstała rezerwa mocy, z której operator może skorzystać w kryzysowej sytuacji, gdy istnieje ryzyko zachwiania bezpieczeństwa dostaw energii.
Wartość zaciągniętych zobowiązań tylko na 2021 r. sięga około 5,9 mld zł. Z tego 5,4 mld zł zakontraktowano w ramach aukcji głównej, a pozostałą część w aukcjach dodatkowych.
Pieniądze na ten cel pochodzić będą od odbiorców energii elektrycznej. Na rachunkach za prąd już od 1 października tego roku pojawi się nowa pozycja – tzw. opłata mocowa, której wysokość ustali prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Na razie kwota nie jest jeszcze znana.
PSE planuje kolejne aukcje. Jeszcze w tym roku – 14 grudnia – odbędzie się aukcja główna na dostawy mocy na rok 2025. Z kolei aukcje dodatkowe na poszczególne kwartały 2022 r. zaplanowano na 16 marca 2021 r. Ponadto, zgodnie z ustawą o rynku mocy, planowane jest przeprowadzenie jeszcze sześciu aukcji głównych (ostatnia odbędzie się w 2025 r. i będzie dotyczyła dostaw mocy na rok 2030) oraz po cztery aukcje dodatkowe na poszczególne kwartały lat 2022–2030.
Odbiorcy mają wciąż jeszcze szanse dołączyć do beneficjentów rynku mocy w ramach portfeli agregatorów DSR posiadających umowy mocowe na lata 2021–2024 na tzw. niepotwierdzone jednostki redukcji zapotrzebowania.