- Osiągnęliśmy postępy w mediacji dotyczącej Roundupa prowadzonej pod kierunkiem (wyznaczonego przez sąd) Kena Feinberga, ale zgodnie z poufnym charakterem tej procedury grupa nie będzie spekulować o wynikach czy o harmonogramie uregulowania sprawy — oświadczył jeden z rzeczników koncernu z Leverkusen.
Agencja Bloomberga podała wcześniej, że Niemcy osiągnęli ustne porozumienia w ok. 50-85 tys. spraw. Agencja powołała się na osoby związane z negocjacjami, które dodały, że te umowy trzeba jeszcze podpisać, a Bayer ogłosi zapewne o nich w czerwcu. Producentowi leków i środków chemicznych dla rolnictwa zależy na doprowadzeniu do końca sporu prawnego odziedziczonego po kupieniu za 63 mld dolarów w 2018 r. amerykańskiego producenta preparatów na bazie glifozatu, Monsanto. Na kwietniowym WZA kierownictwo Bayera uzyskało poparcie udziałowców dla prowadzonego postępowania w tym sporze.
Według Bloomberga, łączna liczba pozwów złożonych w amerykańskich sądach wynosi 125 tys., z czego kilkadziesiąt tysięcy ma niepewny status na podstawie umowy Bayera z prawnikami reprezentującymi powodów. Bayer podał w kwietniu, że w sądach złożono 52 500 pozwów przez Amerykanów na szkodliwe działanie Roundupa i innych preparatów na glifozacie, w lutym było ich 48 600 — przypomniał Reuter. Rzecznik niemieckiej firmy wyjaśnił, że różnica w liczbach może wynikać z nie złożonych dotąd pozwów, spodziewa się jednak ich wzrostu, bo amerykańskie kancelarie prawne prowadziły intensywną kampanię reklamową, by zyskać więcej klientów w tej sprawie.
Ustne porozumienia są częścią pakietu na łączną sumę 10 mld dolarów, w którym znajdzie się też 2 mld dolarów na wszelkie późniejsze pozwy po zawarciu umowy dotyczącej obecnych spraw. Przyszła umowa będzie dopuszczać sprzedaż Roundupa w Stanach, a adwokaci powodów zgodzą się, że nie będą brać nowych spraw ani reklamować się, by zyskać dalszych klientów — dodał Bloomberg.