Artykuł powstał we współpracy z KPMG
Jak przeprowadzić restrukturyzację lub upadłość? Z jakimi wyzwaniami wiążą się te procesy? Na te pytania odpowiadali eksperci KPMG podczas ostatniej już z czterech konferencji, które odbywały się online w cyklu „KPMG (e)Forum – Biznes w czasach pandemii". Patronem wydarzenia była „Rzeczpospolita".
– Wiele firm bez przeprowadzenia restrukturyzacji nie będzie w stanie prowadzić dalej działalności – podkreśla Marek Król, radca prawny z kancelarii D. Dobkowski, stowarzyszonej z KPMG w Polsce. Przedsiębiorcy muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ich biznes w nowym, postpandemicznym otoczeniu rynkowym ma sens bytu i czy restrukturyzacja może wyprowadzić firmę z powrotem na ścieżkę wzrostu. Jeśli odpowiedź jest przecząca i zmiany są nieodwracalne, należy rozważyć likwidację przedsiębiorstwa albo upadłość.
Przesłanki i koszty
Wybór rodzaju postępowania to pierwszy krok. Potem należy zastanowić się m.in. nad odpowiednią formą procesu restrukturyzacyjnego.
– Forma pozasądowa sprawdza się, gdy mamy jednego lub kilku wierzycieli i możemy sami doprowadzić do zawarcia porozumienia. Z kolei sądowa stosowana jest przy większej liczbie wierzycieli – wskazuje Marek Król. Zwraca uwagę na istotną kwestię: wbrew obiegowej opinii restrukturyzacja to nie tylko cięcie kosztów, ale i szereg działań służących przede wszystkim temu, żeby wierzyciele odzyskali swoje pieniądze. Z wnioskiem o rozpoczęcie postępowania mogą wystąpić albo oni, albo sama spółka.