Spór o model konsolidacji zbrojeniówki toczył się od lat, poróżnił środowiska coraz silniejszej podkarpackiej zbrojowni i Bumaru, który konsekwentnie zabiegał o integrację z ambitnym centrum artylerii HSW, produkującym haubice, zestawy rakietowe i skonstruował doskonałe samobieżne moździerze. Myśl o integracji PHO i huty a także możliwie szybkiej konsolidacji całej zbrojeniówki bliska jest także resortowi Skarbu Państwa. – Wszystkie liczące się zachodnie koncerny : Lockheed, EADS, BAE Systems, produkujące broń, swoją potęgę zbudowały konsolidując rozproszone zbrojeniowe w spółki – przekonuje Rafał Baniak, wiceminister skarbu. – Zagraniczna konkurencja zintegrowała się już wiele lat temu, my musimy dopiero nadrabiać te zaległości – dodaje. Zdaniem wiceministra za konsolidacją przemawia jeszcze jeden argument: przy obecnym rozproszeniu, obce firmy mogą rozgrywać polskie spółki na rynku wielomiliardowych zamówień modernizacyjnych naszej armii, na czym cierpią interesy całej zbrojeniówki.
PHO w centrum branżowej konsolidacji
Wiceminister Baniak potwierdził „Rz", że rząd skłania się ku jednoznacznym i zdecydowanym rozwiązaniom – ośrodkiem konsolidacji zbrojeniówki będzie Polski Holding Obronny. O tym, że HSW także wejdzie do przyszłego narodowego koncernu obronnego, Rada Ministrów zdecyduje już w końcu sierpnia tego roku - takie zapewnienie usłyszeli we wtorek także posłowie sejmowej komisji Skarbu Państwa.
- Nie jesteśmy przeciw konsolidacji ale integracja nie może być arbitralna i wymuszona administracyjnie, powinna być także przede wszystkim racjonalna – przekonywał posłów wiceprezes HSW Antoni Rusinek.
„Rz" jako pierwsza napisała iż od tygodni przedstawiciele skarbu prowadzą z zarządem HSW dyskretne negocjacje sprawie fuzji PHO i HSW. Huta, która do tej pory z determinacją odrzucała wszelkie rządowe plany konsolidacji z Bumarem (PHO), oczekuje gwarancji niezależności finansowej ( zwłaszcza w dziedzinie badań i rozwoju) od obronnego holdingu, zachowania biznesowej autonomii i wiodącej roli podkarpackiej spółki w nowej, pancernej dywizji produktowej Bumar Ląd.
Holding poprawia wyniki
Prezes PHO, Krzysztof Krystowski, zwolennik integracji krajowej zbrojeniówki zrezygnował w maju ze źle kojarzoną w Stalowej Woli nazwą Bumar i pojednawczo proponuje HSW wspólną budowę nowej marki dla konsolidowanego przemysłu specjalnego.