Gałęzie gospodarki wykorzystujące postęp biotechnologiczny rozwijają się dynamiczniej od innych sektorów i przynoszą znaczną wartość społeczną i ekonomiczną – podkreśla Polski Instytut Ekonomiczny. Dlatego biotechnologia znalazła się w nowej strategii UE wśród obszarów, które trzeba wspierać ze względu na ich znaczenie dla przyszłości europejskiego przemysłu (obok robotyki, mikroelektroniki, fotoniki czy technologii kwantowych). Wagę biotechnologii dobrze unaoczniła trwająca pandemia. Nie brak głosów, że to ostatni moment na włączenie się do biotechnologicznego wyścigu, który będzie jednym z głównych czynników kształtujących światowy ład gospodarczy i geopolityczny po pandemii.
Większość środków publicznych na biotechnologię w Polsce jest przekazywana na szkolnictwo wyższe. Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że produktywność naukowa w przeliczeniu na jednego badacza jest u nas taka jak w Niemczech – mimo zdecydowanie niższych nakładów na badania. Jeżeli natomiast chodzi o publikacje z obszaru biotechnologii, to między rokiem 2000 a 2018 Polska niemal podwoiła wartość wskaźnika liczby publikacji na milion mieszkańców. Wciąż jednak mamy jedną z najniższych wartości w OECD.
Aktywnie na polu badań biotechnologicznych działa m.in. UW. Tamtejsze wynalazki pochodzą od naukowców zajmujących się różnymi dyscyplinami – chemią, fizyką czy IT. Jeśli chodzi o genezę innowacji, to nie ma jednej reguły.
– Czasem jest to kreatywny pomysł, w innym przypadku wynik kilkuletniej współpracy różnych naukowców lub instytucji, a niekiedy potrzeba wynikająca wprost z własnych przeżyć, na przykład wychowywania dziecka cierpiącego na konkretną chorobę – mówi Robert Dwiliński, dyrektor Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii UW. Dodaje, że obecnie rozwijanych jest kilkanaście projektów innowacyjnych technologii o potencjale komercyjnym z ukierunkowaniem na zastosowanie w medycynie.
Konkurencyjność rozwiązań jest zależna od tego, w jakim stopniu odpowiadają one na potrzeby oraz od ostatecznej ceny rynkowej produktu lub usługi.