Materiał powstał we współpracy z Grupą MTP
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło wyniki IV edycji konkursu „Produkt w obiegu". Najwyżej ocenione zostały rozwiązania Bin-e spółki Bine (I miejsce), Climate Garden opracowane przez Instytut Nowych Technologii Inżynierii Środowiska (II miejsce) oraz linia do wytwarzania płyt z RDF i innych odpadów zgłoszona przez Centrum Inżynierii Artur Kania (III miejsce). Wyróżnienia otrzymały opakowanie SoFruMiniPak® EcoView+ firmy SoFruPak Witold Gaj oraz opakowanie F-12/CL117 z gamy DISTRIPACK spółki Guillin Polska.
Bin-e to inteligentny kosz, który całkowicie wyręcza użytkownika w segregacji śmieci. Urządzenie automatycznie rozpoznaje, sortuje i kompresuje odpady. Climate Garden jest ogrodem, który wpływa na łagodzenie zmian klimatu i adaptację do ich skutków, a także promuje działania w zakresie wykorzystania wody deszczowej oraz odpadów biodegradowalnych. Z kolei na linii do wytwarzania płyt z RDF i innych odpadów surowcem mogą być odpady tekstylne, odpady z tworzyw sztucznych, włókno szklane, opakowania Tetra Pak, odpady drewnopochodne, guma, MDF, RDF/SRF oraz odpady wielomateriałowe. Produktem finalnym może być deska szalunkowa, deska tarasowa oraz kostka do palet.
Natomiast wyróżnione opakowanie SoFruMiniPak EcoView+ jest pierwszym na rynku europejskim ekologicznym opakowaniem zakrytym, w 100 proc. biodegradowalnym. Produkowane jest z tektury falistej połączonej z folią celulozową i przeznaczone na owoce jagodowe (truskawki, borówki, maliny) czy pomidorki cherry.
Konkurs „Produkt w obiegu" przeznaczony jest dla producentów, projektantów, dystrybutorów oraz usługodawców. Celem tej prestiżowej rywalizacji jest promowanie i upowszechnianie osiągnięć w dziedzinie ekologicznego, zrównoważonego projektowania oraz zastosowania innowacyjnych rozwiązań w zakresie ponownego włączenia produktów do obiegu po zakończeniu użytkowania w ich pierwotnej formie, a zatem zasad gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ).