Rocznica lądowania w Normandii. Będzie też mnóstwo suwenirów

W związku z 80. rocznicą lądowania aliantów w Normandii (D-Day) Francuzi spodziewają się milionów turystów, a normandzkie firmy produkują już mnóstwo okolicznościowych pamiątek: proporczyków, sztandarów, czapek bejsbolowych, t-shirtów, torebek, kubeczków, parasoli, smakołyków, gadżetów.

Publikacja: 04.06.2024 19:10

Ludzie ubrani w repliki strojów z czasów II wojny światowej pozują do zdjęć w obozie rekonstrukcyjny

Ludzie ubrani w repliki strojów z czasów II wojny światowej pozują do zdjęć w obozie rekonstrukcyjnym „Camp Geronimo” w pobliżu Airborne Museum w Sainte-Mere-Eglise, w północno-zachodniej Francji w ramach obchodów „D-Day” upamiętniających 80. rocznicę lądowania aliantów w Normandii podczas II wojny światowej

Foto: AFP

W obchodach 80. rocznicy operacji Overlord z 6 czerwca 1944 weźmie udział sukcesywnie malejąca liczba weteranów, którym udało się przeżyć i doczekać obecnych uroczystości. Organizatorzy obchodów spodziewają się milionów turystów, a normandzkie firmy przygotowują różne pamiątki licząc na dobry biznes.

Kto chce zarobić na obchodach rocznicy operacji Overlord

Producent z Cotentin słynnych parasolek z Cherbourga przygotował około 100 parasolek z wyhaftowanym symbolem „80. rocznica”. — To utrwalanie tradycji — wyjaśnił prezes firmy Charles Yvon. Podobne prezenty jego firma dała wszystkim szefom państw, którzy uczestniczyli w 50. rocznicy desantu. Cała załoga L'Atelier du Dealer z Douvres-la-Délivrande, 10 osób pracowało ostatnio dzień i noc nad okolicznościowymi suwenirami. Szyły proporczyki, flagi państw koalicji, czapki bejsbolowe, t-shirty, robiły kubki z logo 80. rocznicy. — Zaangażowanie jest ogromne, większe niż podczas mundialu. Mieliśmy tyle zamówień, że zrobiliśmy ponad 20 kilometrów flag państwowych — przyznał szef firmy Louis Haincourt. Spodziewa się co najmniej 100 tys. euro ze sprzedaży tylko samych pamiątek związanych z desantem na plażach Normandii — pisze dziennik „La Tribune’.

Brytyjscy weterani D-Day na pokładzie promu Brittany Ferries podczas rejsu do Francji, u wybrzeży Po

Brytyjscy weterani D-Day na pokładzie promu Brittany Ferries podczas rejsu do Francji, u wybrzeży Porthmouth w południowej Anglii.

Foto: AFP

A takich firm w regionie jest mnóstwo. Firma Filt z Caen, znana z oferowania dzierganych toreb plażowych marki Longchamp noszących przez francuskie babcie, przygotowała okolicznościową wersję w barwach wojskowego munduru polowego. Inna firma Tricots Saint James z La Manche przygotowała na tegoroczne obchody zestaw trzech koszulek marynarskich w maski (marinieres) z nadrukowanym jeepem, hełmem i spadochronem, narysowanymi przez miejscowego artystę graffiti.

Lokalne smakołyki dla turystów z całego świata

Najwięcej sił i wyobraźni poświęcili mieszkańcy tego regionu miejscowym smakołykom. Magdalenki Jeannette, czekoladki Chevaliers d”Argouges, cukierki z Isigny czy calvados Chateau du Breuil są wszędzie i tej samej jakości. Ponad 40 smakołyków w różnych opakowaniach zaprojektowano na tę okazję dla uczczenia tego wydarzenia, które dało wolność Europie — stwierdziło regionalne zrzeszenie producentów rolno-spożywczych AREA.

Dowodem powszechnej mobilizacji jest rekordowa liczba ponad 200 wyrobów przemysłowych — szalików, breloków do kluczy, pocztówek i innych, wszystkie z logo 80. rocznicy, w większości zaprojektowanych w okresie pandemii. W miejscowej Izbie Handlu i Przemyślu w Caenn tłumaczą, że mieszkańcom regionu bardzo zależało na utrwaleniu w ten sposób pamięci o swoim regionie, a jednocześnie producenci chcieli na tym zarobić. A jest o co się starać, bo jak wynika z opracowania z 2023 r. skutków ekonomicznych tych obchodów, każdego roku goście zostawiają w Normandii ponad 700 mln euro.

W obchodach 80. rocznicy operacji Overlord z 6 czerwca 1944 weźmie udział sukcesywnie malejąca liczba weteranów, którym udało się przeżyć i doczekać obecnych uroczystości. Organizatorzy obchodów spodziewają się milionów turystów, a normandzkie firmy przygotowują różne pamiątki licząc na dobry biznes.

Kto chce zarobić na obchodach rocznicy operacji Overlord

Pozostało 87% artykułu
Biznes
Gigant doradztwa coraz bliżej ugody wartej 600 mln dol. Miał przyczynić się do epidemii opioidów
KONFLIKTY ZBROJNE
Amerykańskie rakiety nie przyniosą przełomu
Biznes
Foxconn chce inwestować w Polsce. Tajwańska firma szuka okazji
Biznes
Amerykanie reagują na uszkodzenia podmorskich kabli internetowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Polska AI podbiła Dolinę Krzemową