Kiedy i w jaki sposób zaczęły się rozmowy między Google’em i Grupą Polsat Plus na temat współpracy w dziedzinie zielonej energii?
Marc Oman, główny zarządzający segmentem Energia i Infrastruktura w Google: Około sześciu miesięcy temu moi koledzy z Google Cloud dali mi znać, że szykuje się partnerstwo z bardzo ważnym polskim graczem, który działa także w biznesie energetycznym i inwestuje w nowe projekty w tym segmencie. Zdaliśmy sobie sprawę, że można uzyskać synergię. Z jednej strony chcemy pomóc Grupie Polsat Plus w przejściu do biznesu opartego na chmurze obliczeniowej, a z drugiej jako duży nabywca energii ze źródeł odnawialnych zdecydowaliśmy, że wesprzemy ZE PAK w zdobyciu finansowania nowej farmy wiatrowej i zapewnimy sobie dostawy zielonej energii. Celem Google’a jest dekarbonizacja biznesu – chcemy, by jak największa część energii wykorzystywanej przez Google Cloud pochodziła z odnawialnych źródeł. Umowa z Grupą Polsat Plus to nasza pierwsza umowa na dostawy czystej energii w Polsce.
Jak to wyglądało z punktu widzenia Grupy Polsat Plus?
Andrzej Janiszowski, wiceprezes PAK Polska Czysta Energia należącej do Polsat Plus i ZE PAK: To, co zrobiła Grupa Polsat Plus, to zdecydowała o współpracy z Google’em w dwóch obszarach: chmury i energii. Strategia Grupy Polsat Plus w obszarze energii zakłada pokrycie swojego zapotrzebowania na energię z własnych źródeł odnawialnych. Jesteśmy bardzo blisko realizacji tego zamierzenia. Już w 2024 r. Grupa powinna działać wyłącznie w oparciu o energię odnawialną wytwarzaną z własnych instalacji OZE: zarówno fotowoltaicznych, jak i wiatrowych. Mamy jednak nowe projekty, które chcemy rozwijać. Pierwszym takim projektem, który powstaje z myślą o tym, że będzie oferowany poza grupę, jest farma wiatrowa Przyrów. Zdecydowaliśmy, że prąd z niej zaproponujemy Google’owi. I tak to się zaczęło.
Czytaj więcej
W kwietniu 2022 r. weszły w życie przepisy, które zmieniły sposób funkcjonowania rynku fotowoltaicznego w Polsce. Najgłośniej komentowany jest wciąż wprowadzony nowy system rozliczeń prosumentów. Z punktu widzenia prosumentów kluczowy jest sposób rozliczeń. Zgodnie z przepisami system opustów został zastąpiony net-billingiem. Klienci zgłaszają jednak uwagi co do rozliczeń.