Kazachskie Migi na sprzedaż po okazyjnej cenie. Kupi Rosja czy Ukraina?

Władze Kazachstanu wystawiły na aukcji 117 samolotów bojowych jeszcze radzieckiej produkcji. Cena nie jest wygórowana, ale i towar nie pierwszej jakości i świeżości.

Publikacja: 01.11.2023 09:46

Kazachskie Migi na sprzedaż po okazyjnej cenie. Kupi Rosja czy Ukraina?

Foto: Adobestock

Aukcją zarządza Republikańskie Przedsiębiorstwo Państwowe Qazarnauliexport w ramach Komisji ds. Zamówień Obronnych Państwa Ministerstwa Przemysłu i Rozwoju Infrastruktury. Jako potencjalnych nabywców wskazuje się Ukraińców, bądź Rosjan. Ale w przypadku tych drugich mogą być problemy.

Lotniczy złom

Ogłoszenia o wyprzedaży zostały zamieszczone na elektronicznej platformie  informującej o sprzedaży majątku państwowego. Całkowita wartość wycofanych z kazachskiej służby samolotów wynosi około 1,8 miliarda tenge (3,85 miliona dolarów).

Z informacji zamieszczonej na stronie Qazarnauliexport wynika, że ​​„wycenione aktywa nie nadają się już do użytku ze względu na moralną przestarzałość, a ich modernizacja jest nieopłacalna ekonomicznie. Aktywa ​​te muszą zostać zlikwidowane w drodze zbycia u posiadacza salda”. Ponadto wskazano, że „ze względu na stan techniczny i unikatowość wycenianych aktywów, ich wykorzystanie do innych celów, w tym jako źródła części zamiennych, nie jest możliwe”.

Maszyny wystawione na sprzedaż, to MiG-27, MiG-29, MiG-31 i Su-24. Dostarczone zostały w latach 1975-1989, z teraz stoją zaparkowane w różnych kazachskich obiektach wojskowych. Ich stan jest tak zły, że remonty uznano za nieopłacalne , a niektóre z nich określono jako nienadające się do „kanibalizacji”. Czyli wymontowanych z nich części nie można nawet wykorzystać do remontu innych samolotów. MiGi-31 jednak jeszcze niedawno latały. W kwietniu 2020 r. samolot tego typu rozbił się w pobliżu Karagandy, 185 kilometrów na południowy wschód od stolicy Astany, po tym, jak zapalił się jeden z silników.

Ta maszyna została wprowadzona do czynnej służby w 1981 roku. Przy maksymalnej masie startowej wynoszącej 46 ton może ona przenosić szeroką gamę uzbrojenia. Myśliwce MiG-31 używane przez Kazachskie Siły Obrony Powietrznej pochodziły z ostatniej partii, jaką wyprodukowano po rozpadzie Związku Radzieckiego. 20 z nich są nadal zakwalifikowane jako aktywne w katalogu Światowych Sił Powietrznych na rok 2023. Kazachskie Siły Obrony Powietrznej unowocześniły flotę, kupując niedawno 24 wielozadaniowe myśliwce Su-30SM.

Źródło części zamiennych

.Jak podaje kazachska edycja „Forbesa”, pierwsza aukcja starych samolotów została zaplanowana na 26 października 2023 roku. I została odwołana bez podania przyczyn.

Kolejna została ogłoszona na 11 listopada 2023, zaś cenę obniżono o połowę.

Wydaje się, że to Rosjanie mogliby skorzystać z okazji i zapewnić sobie dostawę części zamiennych. Część z wyprzedawanych przez Kazachów samolotów bojowych, nadal jest w użyciu rosyjskich sił powietrznych i brały one udział w inwazji na Ukrainę, ale komponenty do nich nie są już produkowane.

Ale tu jest haczyk. 19 października 2023 Kazachstan ogłosił zakaz eksportu do Rosji około 100 produktów, w tym dronów i podzespołów elektronicznych. Nie wiadomo, czy zakaz ten obejmuje również awionikę znajdującą się w tych samolotach bojowych i silniki do nich. Z tych samolotów mogłaby także skorzystać Ukraina, która nadal eksploatuje MiGi-29 i bombowce Su-24.

Aukcją zarządza Republikańskie Przedsiębiorstwo Państwowe Qazarnauliexport w ramach Komisji ds. Zamówień Obronnych Państwa Ministerstwa Przemysłu i Rozwoju Infrastruktury. Jako potencjalnych nabywców wskazuje się Ukraińców, bądź Rosjan. Ale w przypadku tych drugich mogą być problemy.

Lotniczy złom

Pozostało 90% artykułu
Biznes
NIK wykryła potężne nieprawidłowości w Poczcie Polskiej. Sprawa trafi do prokuratury i CBA
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Małe firmy w Polsce zmagają się z rosnącymi kosztami
Materiał Partnera
Kluczowe elementy przy tworzeniu ROP
Biznes
Nasze plany dotyczące 100 mln zł przychodów są realne
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Biznes
Kuba musi przywyknąć do ciemności
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje