W pozwie złożonym w czwartek przez amerykańską Komisję ds. Równych Szans Zatrudnienia (US Equal Employment Opportunity Commission – EEOC) stwierdzono, że koncern naftowy ExxonMobil nie podjął odpowiednich działań w związku z rasistowskimi incydentami w swoim kompleksie w Baton Rouge w stanie Luizjana. Koncern miał być świadom wielu skarg na szubieniczne pętle znajdowane przez czarnoskórych pracowników na ich stanowiskach pracy i nie podjąć w związku z tym wystarczających działań zapobiegawczych.
Czytaj więcej
Gazety w USA pozbywają się komiksu „Dilbert” po tym, jak twórca satyrycznej kreskówki rozpoczął rasistowską tyradę, nazywając czarnych Amerykanów „grupą nienawiści” i sugerując, że biali powinni „odseparować się od nich”. Wiele osób uznała to za wezwanie do segregacji.
Według EEOC w styczniu 2020 roku czarnoskóry pracownik fabryki w Baton Rouge znalazł pętlę w swoim miejscu pracy i zgłosił to wyżej. Jednak koncern, który w tym czasie wiedział o trzech innych takich przypadkach na terenie swoich obiektów w Baton Rouge nie podjął właściwego badania incydentów i nie zadbała o zapobieganie dalszym. W efekcie w grudniu 2020 roku zgłoszono piątą pętlę.
- Szubieniczna pętla jest od dawna symbolem przemocy związanej z linczami na Afroamerykanach. Takie symbole są z natury groźne i znacząco zmieniają środowisko pracy – stwierdziła w cytowanym przez CNN oświadczeniu Elizabeth Owen, starsza adwokatka procesowa z biura terenowego EEOC w Nowym Orleanie.
EEOC uważa, że w związku z tym Exxon naruszył prawo z powodu braku odpowiedniego przeciwdziałania i tym samym stworzył wrogie rasowo środowisko pracy dla pracowników. Komisja przypomniała, że pracodawcy w USA mają obowiązek podejmowania działań naprawczych w razie wystąpienia rasistowskich incydentów i przeciwdziałania im.