ECA tworzy listę obliczając koszty życia w miastach na podstawie kilku czynników, w tym średniej ceny podstawowych artykułów gospodarstwa domowego, takich jak mleko i olej kuchenny, czynsz, usługi komunalne, transport publiczny i siła lokalnej waluty. To już trzeci rok z rzędu, kiedy Hongkong zdobył wątpliwy zaszczyt bycia najdroższym miastem na świecie w indeksie ECA. Indeks tworzony jest z myślą o ekspatach i emigrantach zarobkowych – pisze CNN.
Obecnie to Azja jest najdroższym kontynentem, a pięć miast – Hongkong, Tokio, Szanghaj, Kanton i Seul – wylądowało w pierwszej dziesiątce listy amerykańskiej firmy świadczącej usługi dla pracowników delegowanych, ekspatów i emigrantów. CNN zauważa, że na liście jest także Tel Awiw znajdujący się w Azji Mniejszej na Bliskim Wschodzie, więc w zasadzie na liście jest aż 6 miast azjatyckich.
Lee Quane, dyrektor regionalny ECA na Azję, wyjaśnił, że powodem rosnącej obecności Chin kontynentalnych w indeksie jest siła chińskiego juana w stosunku do innych głównych walut.
10 najdroższych miasta świata
1. Hongkong