W poniedziałek dojdzie do spotkania organizacji polskiego biznesu, na którym mają zapaść decyzje dotyczące kształtu pomocy dla polskich firm handlujących lub inwestujących w Ukrainie. Podczas rozmów prowadzonych w tej sprawie w czwartek pojawiła się m.in. koncepcja powołania fundacji zasilanej przez przedsiębiorców z całej Polski. W grę może wchodzić także utworzenie specjalnego funduszu poręczeniowego.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zastrzega jednak, że jest za wcześnie, aby ocenić gospodarcze skutki inwazji na Ukrainę oraz sankcji nakładanych na Rosję. – Dobra kondycja i ochrona polskich firm i ich pracowników pozostaje w centrum naszego zainteresowania. W zależności od rozwoju wydarzeń, jeśli zajdzie potrzeba, będziemy przygotowywać odpowiednie instrumenty wsparcia dla przedsiębiorców – zadeklarował resort poproszony o komentarz.
Odcięci od przelewów
Według Piotra Araka, dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), obecnie pomoc dla polskich eksporterów i inwestorów w Ukrainie jest mocno ograniczona. Ci ostatni pozamykali zakłady lub ograniczyli produkcję, w niektórych trwa ewakuacja pracowników i w tym można im pomagać. – Najważniejszym działaniem wspierającym eksporterów może być zapewnienie gwarancji kredytowych, które zabezpieczyłyby kontynuowanie działalności w Ukrainie. Ewentualne problemy z płynnością odbiorców nie obciążałyby wówczas polskich firm – uważa Arak.
Problemem jest jednak ogłoszone w czwartek przez bank centralny Ukrainy moratorium na realizowanie płatności zagranicznych. Oznacza to, że z kraju przestały wychodzić na zewnątrz przelewy. – W sytuacji, gdy żadna ukraińska firma nie może regulować zobowiązań wobec zagranicznych dostawców inaczej niż z rąk do rąk gotówką, zostaliśmy zmuszeni do anulowania limitów kredytowych, jakie posiadali u nas polscy eksporterzy na ukraińskich kontrahentów – mówi Janusz Władyczak, prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych KUKE. Jak twierdzi, wymiana handlowa z Ukrainą wspierana była jednak tak długo, jak się dało, a w poprzednich tygodniach eksporterzy mogli liczyć na ubezpieczenie należności przy niezmienionych stawkach za polisy, mimo ciągłego wzrostu zagrożenia inwazją.
Czytaj więcej
Rząd poinformował o cyberatakach na rządowe serwery, które miały miejsce w ostatnich dniach. Problem widzi także energetyka, która powołuje sztaby kryzysowe. W tle pojawia się także odłączenie Ukrainy od systemu energetycznego Rosji i Białorusi.