Takie wnioski płyną z badania nawyków żywieniowych mieszkańców Polski, przeprowadzonego przez zespół analityczny firmy Maczfit. Na jego pytania odpowiedziało przeszło tysiąc mieszkańców dziesięciu największych miast Polski.
Nawyki żywieniowe
Większość – bo 60,2 proc. ankietowanych – stwierdziło, że zwraca uwagę na to, co je. Kolejne 34,3 proc. zwraca na to uwagę, ale nie za każdym razem, a jedynie 5,5 proc. stwierdziło, że tego nie robi wcale. Częściej uwagę na to, co jedzą, zwracają kobiety. Ponad połowa z nas najczęściej przygotowuje posiłki w domu lub zamawia dania na wynos. Nieco ponad 14 proc. stołuje się w barach i restauracjach, 8,4 proc. sięga po fast foody, a 4,7 proc. kupuje gotowe posiłki ze sklepu. Szybko rosnącym trendem są diety pudełkowe. Z badania wynika, że sięga po nie już 19,1 proc. ankietowanych. Najwięcej na jedzenie wydają przy tym osoby stołujące się w restauracjach i barach, najmniej – ankietowani przygotowujący posiłki samodzielnie.
Badanie pokazało też, że utrzymanie zdrowej diety jest dla większości z nas sporym wyzwaniem. Aż 59,7 proc. deklaruje, że ma trudności w tym zakresie. Bez problemów utrzymuje ją 24,9 proc., a 15,4 proc. nie dba o zdrowe zbilansowanie diety.
Okazuje się też, że bardzo często odwiedzamy sklepy spożywcze – aż 40,4 proc. robi to kilka razy w tygodniu. 37,2 proc. kupuje artykuły żywnościowe raz w tygodniu, a 14,5 proc. robi to jedynie dwa lub trzy razy na miesiąc.