To potężne zaskoczenie, bo wcześniej tego typu sankcje wymierzone były przede wszystkim w firmy z Chin, m.in. Huawei.
NSO Group stworzyło zaawansowany system, który jest w stanie włamywać się na dowolny smartfon i śledzić aktywność jego użytkownika. W ten sposób szpiegowano m.in. dziennikarzy i obrońców praw człowieka. I właśnie oskarżenie przez Stany Zjednoczone o dostarczanie technologii służącej „złym celom” sprawiło, że izraelska spółka trafiła na cenzurowane. Jak podaje „FT” ów ruch ma przeciwdziałać rosnącemu zagrożeniu inwigilacyjnemu ze strony firm technologicznych.
Czytaj więcej
Prezydent Emmanuel Macron i 15 innych członków francuskiego rządu, w tym były premier Edouard Philippe, znaleźli się wśród celów oprogramowania sprzedawanego autorytarnym rządom przez izraelską firmę NSO, twórców systemu Pegasus.
Broń na terrorystów, czy narzędzie inwigilacji?
Dodanie NSO do czarnej listy (w środę dopisano do niej cztery firmy, w tym także spółkę Candiru z Tel Awiwu) to sygnał dla amerykańskiego departament handlu oraz dostawców z USA, by ograniczyć współpracę z tą firmą. W praktyce może oznaczać to wstrzymanie eksportu amerykańskiej myśli technologicznej, wykorzystywanej przez producenta Pegasusa.
Czytaj więcej
iPhone’y firmy Apple mogą zostać zhakowane za pomocą oprogramowania szpiegującego Pegasus, nawet jeśli nie klikniesz w specjalny link – wynika z raportu Amnesty International.