W poniedziałek 20 września startuje w Warszawie trzecia edycja Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej i Klimatycznej. Celem tego aliansu jest rozwój współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i czystej energii między USA a krajami Europy Środkowo-Wschodniej. W jaki sposób realnie ta współpraca wpływa na rozwój rynku energii w naszym regionie?
Celem warszawskiego spotkania jest przede wszystkim aktywizacja współpracy w ramach inicjatywy. Zaprosiliśmy ministrów ds. energii z blisko 25 państw należących do Trójmorza, regionu Bałkanów Zachodnich i UE, przedstawicieli Komisji Europejskiej, a także prezesów najważniejszych firm z branży energetycznej. Omówią oni kluczowe kwestie dotyczące polityki energetyczno-klimatycznej w podziale na następujące bloki tematyczne: infrastruktura krytyczna; cywilne aspekty energetyki jądrowej; bezpieczeństwo energetyczne i dostawy energii w regionie; efektywność energetyczna i energia odnawialna oraz aspekty polityki klimatycznej. Na zakończenie spotkania planowane jest przyjęcie wspólnej deklaracji, która posłuży do intensyfikacji współpracy w ramach inicjatywy.
Dostrzegamy ogromne znaczenie i potencjał rozwojowy współpracy w ramach P-TECC. Stwarza ona wiele szans na korzystne relacje w zakresie polityki energetycznej i klimatycznej. Przejście na czystą energię może mieć pozytywny wpływ na ożywienie gospodarcze po pandemii Covid-19. W tym kontekście szczególnie ważne jest odnowione zaangażowanie USA w globalną politykę klimatyczną oraz decyzja prezydenta Bidena o powrocie do porozumienia paryskiego.
Jak rozumiem, Amerykanie, a dokładnie Westinghouse, oferują naszemu regionowi rozwiązania energetyki nuklearnej, duże bloki AP1000. Choć polskie spółki interesują się SMR, czyli małymi reaktorami jądrowymi, które są obecnie w fazie licencjonowania.
W obszarze sektora jądrowego Polska jest zainteresowana pogłębianiem współpracy strategicznej z USA. Rozpoczęliśmy już wspólne działania, które przewidują m.in. złożenie przez stronę amerykańską w przyszłym roku oferty na budowę sześciu bloków jądrowych dla realizacji programu polskiej energetyki jądrowej. Ponieważ polska gospodarka potrzebuje dużych ilości bezemisyjnej energii w możliwie najszybszym czasie, musimy brać pod uwagę technologie sprawdzone, bezpieczne i dostępne, a właśnie takie są duże reaktory PWR. Charakteryzuje je największe doświadczenie z budowy i eksploatacji.