Hackathony to maratony programowania, podczas których rywalizują ze sobą programiści, designerzy, twórcy interfejsów, analitycy oraz eksperci baz danych czy specjaliści związani z branżą tematyczną wydarzenia, a w przypadku #hack4law – prawa. Wszyscy oni łączą swoje siły, by w określnym – krótkim – czasie dostarczyć prototyp rozwiązania przedstawionych przez organizatorów pomysłów. Przy ocenie efektów pod uwagę brana jest wyłącznie praca wykonana podczas samego wydarzenia, jej czytelność, odniesienie do tematu, kreatywność myślenia, walory estetyczne, skomplikowanie rozwiązania, innowacyjność, wartość wdrożeniowa i możliwość praktycznego zastosowania.
Hack4law odbędzie się w dniach 1–3 października 2021 r. i jest to pierwsze tego typu wydarzenie organizowane przez Currenda Sp. z o.o., firmy, która od ponad 20 lat tworzy oprogramowanie dla sądów powszechnych oraz kancelarii komorniczych. Aplikacje oraz rozwiązania informatyczne Currenda Sp. z o.o., obsługują aż 15 mln spraw rocznie. Podczas #hack4law uczestnicy będą mieli szansę dołożyć swoje cegiełki do rozwoju technologicznego polskich sądów.
– Prawo może nie jest tak modne jak bankowość, ubezpieczenia czy przemysł, ale również zasługuje na innowacje. Dlatego postanowiliśmy zorganizować pierwszy w historii naszej Spółki hackathon dla wymiaru sprawiedliwości. Zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa. Oprócz nagród motywacją może być idea wniesienia czegoś innowacyjnego do obszaru sądownictwa – podkreśla Sebastian Szczepański, Prezes Zarządu Currenda Sp. z o.o.
W trakcie #hack4law pięcioosobowe zespoły będą projektować, usprawniające codzienne funkcjonowanie sądów, rozwiązania IT. Uczestnicy wybiorą jeden z czterech modułów, na podstawie którego opracują swój prototyp aplikacji. Może to być moduł anonimizacji dokumentów, moduł odmiany imion, nazwisk i nazw firm przez przypadki, moduł podpowiadający kolejne czynności w sprawie oraz moduł wyboru idealnego arbitra. Pracy zespołów będą się przyglądać m.in. eksperci z Currenda Sp. z o.o., którzy na co dzień pracują nad technologiami dla polskiego sądownictwa. Każdy biorący udział w hackathonie może liczyć na ich wsparcie przez cały czas trwania wydarzenia.
– Uczestnicy hack4law będą mieli niepowtarzalną okazję połączyć się w interdyscyplinarne zespoły i stać się twórcami rozwiązań wykorzystujących nowe technologie dla wymiaru sprawiedliwości. Obszaru, który potrzebuje ekspertów: deweloperek i deweloperów, prawniczek i prawników, a także produktów, usług i narzędzi służących cyfryzacji, digitalizacji oraz elektronizacji procesów – zachęca Klaudia Maciejewska, pomysłodawczyni #hack4law, Kierowniczka Centrum Badawczo-Rozwojowego Currenda Lab, analityczka prawna w Currenda Sp. z o.o. – Jestem pewna, że otwarta i wspólna kreatywna praca uczestników może doprowadzić do powstania wyjątkowych rozwiązań dla wymiaru sprawiedliwości.