Jerzy Hausner

Jerzy Hausner

Jerzy Hausner: Morawieckiemu nie chodzi o Europę

Polityka klimatyczna to współczesne oblicze welfare state. Nie 500+, tylko dbanie o dobrostan i zdrowie ludzi. Ktoś, kto przeciwstawia się polityce klimatycznej, powinien mieć świadomość konsekwencji dla ludzi – twierdzi ekonomista prof. Jerzy Hausner.

Hausner, Gronicki: Polska gospodarka na grząskim terenie

Sytuacja jest do opanowania, jeśli ma się dobre rozpoznanie terenu i wysokie umiejętności nawigacyjne. Niestety, tego nam brakuje. Co może oznaczać, że ugrzęźniemy w stagnacji na dłużej.

Hausner, Gronicki: Krach polityki nieustannego pobudzania wzrostu

Polskiej gospodarce w pierwszej kolejności potrzeba stabilizacji warunków gospodarowania. Należy wyeliminować źródła niepewności, którą wywołuje chaotyczna polityka gospodarcza i podważanie porządku prawno-instytucjonalnego.

Mirosław Gronicki, Jerzy Hausner: Przed przedsiębiorstwami ściana

Ci przedsiębiorcy, którzy nie będą mogli szokowego wzrostu kosztów przerzucić na swoje ceny sprzedaży, są w bardzo trudnym położeniu. Zagrozi im upadłość.

Hausner, Gronicki: Zaczęły się schody

Wbrew temu, co głosi rządzący obóz, to nie inflacja ma charakter przejściowy, ale obecne silne ożywienie. Przewidujemy głębokie obniżenie dynamiki produkcji na przełomie lat 2021/2022. A nawet możliwość przejściowej recesji w tej sferze gospodarki.

Jerzy Hausner: Elementarny brak koordynacji

Polityka gospodarcza powinna być finezyjnie zaprojektowana i zsynchronizowana. W szczególności dotyczy to relacji między polityką fiskalną, pieniężną, makroekonomiczną i przemysłową.

Krajobraz po bitwie

Wiele z kompetencji pracowników, które były już zaawansowane, zostało w pandemii wytraconych. Ich szybkie odtworzenie nie będzie proste. Firmy czeka kolejne przestawienie i budowa nowej kultury organizacyjnej.

Hausner, Wygnański: Pozorowane partnerstwo

W dokumencie, który będzie podstawą do podziału pieniędzy z Unii w perspektywie budżetowej 2021–2027, brak pogłębionej refleksji o rozwoju Polski w XXI wieku i stojących przed nami najważniejszych wyzwaniach rozwojowych.

Mirosław Gronicki, Jerzy Hausner: Punkt zwrotny

Przy obecnej skali spowolnienia nie ujawniają się jeszcze silnie negatywne konsekwencje i zagrożenia związane z równowagą makroekonomiczną.

Możemy wpaść w stagflację

W 2021 roku deficyt finansów publicznych będzie wyższy od progu 3 proc. PKB. A jeśli gospodarka bardziej zwolni, może to być nawet 4,5 proc. PKB – ostrzegają ekonomiści.