Michał Nowakowski

Projekt AI. Dlaczego dokumentacja musi być perfekcyjna

Przygotowanie dobrej dokumentacji pod projekt AI zwróci się w szybszym procesie projektowania i wdrażania, skutkuje obniżeniem prawdopodobieństwa materializacji ryzyka oraz może dawać ochronę w przypadku sporu z dostawcą.

Responsible AI – jak ustalić metryki wykonalności

Aby zbudować matrycę wskaźników etycznej AI, należy najpierw ustanowić zasady, które będą stosowane w procesie projektowania, rozwijania, wdrażania i stosowania sztucznej inteligencji. Powinny one wynikać z ducha organizacji i wartości, które są w niej przyjęte.

Przed zastosowaniem skontaktuj się... czyli o incydentach AI

Jednym z zadań w kontekście budowania AI Governance będzie „zarządzanie” procesem obsługi incydentów i takie jego skonstruowanie, aby odpowiadał on naszym potrzebom – prawnym, regulacyjnym czy operacyjnym.

Sztuczna inteligencja: sojusznik czy adwersarz

Im szybciej uświadomimy sobie, że AI wymaga szczególnej opieki, tym szybciej nasze systemy będą mniej podatne na wycieki danych czy inne zagrożenia związane z ich przetwarzaniem.

Data governance? Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

Dane są ważniejsze od algorytmu. To stwierdzenie Erica Siegela dobrze obrazuje, jak istotne dla funkcjonowania systemu sztucznej inteligencji jest dobre przygotowanie, które zaczyna się de facto na etapie koncepcyjnym.

O rozpoznawaniu emocji z perspektywy AI Act

Radość, smutek, złość, zdziwienie, obrzydzenie, zakłopotanie, podekscytowanie, wstyd, pogarda, satysfakcja i rozbawienie. Czy AI jest w stanie rozpoznać te emocje?

AI Act: czy przetwarzanie biometryczne będzie nadal możliwe

Przed wejściem w życie rozporządzenia UE w sprawie sztucznej inteligencji firmy będą musiały zwiększyć rozwiązania dotyczące ochrony i powiązać je z odpowiedzialnością.

(D)oceńmy także czarny scenariusz rozwiązań z AI

Projektując założenia systemu AI, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko spodziewane korzyści, ale także związane z nim ewentualne zagrożenia.

Jak określić zakres wymogów dla „operatora” systemu AI

Organizacja powinna przeanalizować stan wykorzystywania sztucznej inteligencji. To pomoże jej w ustaleniu, czy będą jej dotyczyły przepisy AI Act, a jeśli tak, to w jakich sytuacjach.

Co trzeba wiedzieć o cyklu życia AI

Do tworzenia i rozwijania systemów AI należy podejść odpowiedzialnie. Warto uwzględnić perspektywę ISO 42001:2023 i dobre praktyki.