Michał Tomczak

Michał Tomczak

Michał Tomczak: Sędziowie nie rozumieją na ogół, co to jest więzienie

Problem ze stosowaniem tymczasowego aresztowania polega na tym, że „ludowe” poczucie słuszności i sprawiedliwości rozmija się z formalnymi ograniczeniami wynikającymi z przepisów oraz z fałszywą ideologią domniemania niewinności.

Czy brak odzewu w procesie rekrutacji to dyskryminacja?

Czy pracodawca może całkowicie zlekceważyć kandydata do pracy, w żaden sposób nie odnosząc się do jego kwalifikacji i wymogów rekrutacji? Czy takie lekceważenie może zostać uznane za dyskryminację?

Czy niższy wiek może uzasadniać przyznanie niższego wynagrodzenia?

Zróżnicowanie wysokości wynagrodzeń z uwzględnieniem kryterium stażu pracy nie ma charakteru dyskryminacyjnego. Problemem może być natomiast przyznanie niższego wynagrodzenie tylko ze względu na wiek pracownika. Ale czy zawsze?

Bezstronny urząd bez krzyża na ścianie

Zakaz eksponowania symboli religijnych w urzędach państwowych i samorządowych nie narusza wolności religii przewidzianej w konstytucji. Natomiast ich eksponowanie stanowi naruszenie przepisów o neutralności religijnej władzy publicznej.

Ciąża i macierzyństwo ważniejsze od interesów pracodawcy

Zadawanie pytań o plany związane z powiększeniem rodziny zakazane jest zarówno na etapie rekrutacji, jak i podczas podejmowania innych decyzji dotyczących zatrudniania pracownicy.

Nierówności, które prowadzą do równości, są dopuszczalne

W pewnych okolicznościach to brak próby skorygowania nierówności między kobietami i mężczyznami poprzez odmienne ich traktowanie może sam w sobie oznaczać dyskryminację.

Sposób naliczania emerytury też może dyskryminować

Dyrektywę antydyskryminacyjną 2000/78, która dotyczy stosunków pracy, stosuje się w sytuacji wypłaty wszystkich środków, które pozostają w funkcjonalnym związku z zatrudnieniem. Emerytury też.

Wiek może uzasadniać różnice w traktowaniu pracowników

Państwo może dopuścić odmienne traktowanie ze względu na wiek w sferze zatrudnienia, jeżeli uzasadni proporcjonalność takiego rozwiązania do założonego celu zgodnego z przepisami.

Odstępstwo od zakazu dyskryminacji nie dotyczy całej armii

Odstępstwa od zakazu dyskryminacji bezpośredniej mogą mieć zastosowanie jedynie do określonej działalności w siłach zbrojnych, nie zaś do stanowiska, a już zwłaszcza nie do prawie wszystkich stanowisk w armii.

Tylko uzasadnione odstępstwa w traktowaniu

W przypadku domniemanej dyskryminacji bezpośredniej, różnica w traktowaniu może być uzasadniona, jeżeli służy ona realizacji konkretnych celów wyraźnie określonych w tych dyrektywach.