WHO uruchomiła międzynarodową komisję, która zajmuje się problemem wpływu odczuwania samotności na zdrowie. Na czele komisji stoi naczelny lekarz USA, dr Vivek Murthy, przedstawicielka Unii Afrykańskiej ds. młodzieży, Chido Mpemba oraz 11 innych członków, w tym np. minister ds. klimatu z Vanuatu, Ralph Regenvanu czy minister ds. samotności i izolacji z Japonii, Ayuko Kato.
Czytaj więcej
Tetsushi Sakamoto został pierwszym ministrem ds. samotności w japońskim rządzie. Stanowisko takie stworzono 12 lutego w związku ze wzrostem liczby samobójstw w kraju w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.
Zdaniem dr Murthy'ego samotność zwiększa ryzyko zgonu tak, jak wypalanie 15 papierosów dziennie.
Samotności doświadczają starsi i młodzi
WHO zajęła się tematem samotności po tym, gdy pandemia COVID-19 doprowadziła do wstrzymania aktywności gospodarczej i społecznej, zwiększając poziom osamotnienia, ale także ponownie zwracając uwagę na ten problem. Komisja WHO ds. więzi społecznych będzie działać przez trzy lata.
- (Samotność) przekracza granice i staje się globalnym zagrożeniem zdrowia publicznego, wpływającym na każdy aspekt zdrowia, dobrostanu i rozwoju - oświadczyła Mpebma. - Izolacja społeczna nie zna wieku ani granic - dodał.