Sanepid dysponuje wynikami dziewięciu próbek, które zostały pobrane 18 sierpnia. Dr inż. Adam Sidor przekazał w rozmowie z Polsat News, że cztery z próbek były zanieczyszczone bakteriami Legionella. - Dwie na poziomie określanym jako wysoki. To taki poziom, gdzie istnieje ryzyko np. przez branie prysznica - powiedział Sidor. - Trwa poszukiwanie źródła zakażenia. Bierzemy pod uwagę zanieczyszczenie sieci wody ciepłej, zimnej bakteriami Legionella - dodał.
W dziewiątej próbce, w której badano wodę zimną pobraną z mieszkania osoby zakażonej, nie stwierdzono bakterii Legionella. Łącznie z terenu miasta Rzeszów do analizy pobrano 105 próbek wody z miejskich wodociągów. Osiem próbek pobrano z powiatów ościennych.
Jak podkreślił wojewódzki inspektor, obecnie nie ma dowodów, które mogą wykazać, co jest źródłem zakażenia. - Kolejne dni będą decydujące - zaznaczył.
Czytaj więcej
Nie żyją trzy kolejne osoby zakażone legionellą - poinformował w poniedziałek rzeszowski sanepid. Liczba zgonów związanych z zakażeniem bakterią wzrosła do 11.
Legionella w Polsce. Ponad sto osób zakażonych
Pierwsze zgłoszenie o zakażeniu legionellą rzeszowski sanepid otrzymał w czwartek, 17 sierpnia. Obecność bakterii potwierdzono dotychczas u 144 osób. Najwięcej osób zakażonych bakterią mieszka w Rzeszowie (96 pacjentów) oraz w powiecie rzeszowskim (31). Cztery zakażenia ujawniono u mieszkańców powiatu dębickiego – u trzech z powiatu ropczycko-sędziszowskiego, dwóch z łańcuckiego oraz po jednym w powiatach: jasielskim, przeworskim, przemyskim, kolbuszowskim, niżańskim, stalowowolskim.