"Ilekroć pozwalasz, by przestępstwo nie zostało właściwie ukarane, stajesz po stronie zła" - brzmiała jedna z jego maksym.
Roger Scruton, absolwent Cambridge, był autorem kilkudziesięciu książek z dziedziny filozofii, estetyki, etyki, polityki, i architektury. Był uważany za czołowego przedstawiciela współczesnej myśli konserwatywnej w Wielkiej Brytanii. Wśród jego książek są m.in. "Co znaczy konserwatyzm?" oraz "Jak być konserwatystą?". Wykładał m.in. w Stanford, Princeton i Boston University Massachusetts.
Od kilku miesięcy Scruton walczył z rakiem. "Gdy człowiek zbliża się do śmierci, zaczyna rozumieć sens życia, którym jest wdzięczność" - napisał w grudniu. Informując o śmierci Scrutona rodzina zmarłego oświadczyła, że jest dumna z jego osiągnięć.
W 2016 r. Roger Scruton za swe zasługi dla rozwoju filozofii i edukacji otrzymał tytuł szlachecki. W tym samym roku Brytyjczyk otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy medal "Odwaga i Wiarygodność". W 2019 r. "w uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz wspierania przemian demokratycznych w Polsce, za rozwijanie polsko-brytyjskiej współpracy naukowej i uczelnianej" Scruton został przez prezydenta odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Odbierając odznaczenie filozof mówił, że komunizm skończył się dzięki patriotyzmowi polskiego narodu. Dodał, że zaszczytem dla niego było odegranie w tym procesie "skromnej roli".