Ceny polis rosną nieprzerwanie od ponad sześciu lat

Choć tempo wzrostu średnich cen polis ubezpieczeniowych hamuje, to trend wzrostowy nadal się utrzymuje. Co zaskakujące, w dół poszły ceny ubezpieczeń cybernetycznych.

Publikacja: 19.02.2024 03:00

Ceny polis rosną nieprzerwanie od ponad sześciu lat

Foto: Adobe Stock

Trend wzrostowy cen polis ubezpieczeniowych na świecie utrzymuje się od końca 2017 r. Początkowo zwyżki były niewielkie, ale potem gwałtownie przyspieszyły. Szczyt przypadł na ostatni kwartał 2020 r., gdy ubezpieczenia zdrożały średnio o 22 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2019 r. Począwszy od I kwartału 2021 r. wzrost jednak systematycznie hamuje.

Względna stabilizacja

W IV kwartale 2023 r. ceny ubezpieczeń na świecie wzrosły średnio już tylko o 2 proc. w ujęciu rocznym. Takie informacje przynosi najnowszy raport Marsh Global Insurance Market Index. Jego autorzy mówią o stabilizacji cen ubezpieczeń, bowiem w wielu regionach świata kształtowały się one na podobnym poziomie jak trzy miesiące wcześniej. Tak było w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Azji i w regionie Pacyfiku. W USA nastąpił wzrost cen ubezpieczeń o 3 proc., w Europie o 4 proc., w Indiach, na Bliskim Wschodzie i w Afryce także o 4 proc., a w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach o 8 proc.

Czytaj więcej

Zmiany kadrowe w ZUS. Premier Donald Tusk odwołał Łukasza Hardta

W IV kwartale dość wyraźnie, bo o 6 proc., wzrosły ceny polis majątkowych, minimalnie mniej niż we wcześniejszym kwartale. Jednocześnie składki ubezpieczeń OC wzrosły o 3 proc., czyli podobnie jak kwartał wcześniej. Szósty kwartał z rzędu spadały za to ceny polis w liniach finansowych i profesjonalnych. W wyniku dalszych obniżek i zwiększonej konkurencji o klientów – szczególnie w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i w regionie Pacyfiku – ich składki spadły średnio o 6 proc. Taniały też polisy cybernetyczne, średnio o 3 proc. Był to przy tym dopiero drugi kwartał spadku cen tych polis od 2018 r. – przy czym rok temu urosły one aż o 28 proc. w ujęciu rocznym.

Autorzy raportu zauważają też, że ubezpieczyciele w większości regionów świata nadal obawiają się wpływu inflacji na wartość aktywów i koszty odszkodowań przy odnowieniach polis.

Pomocna konkurencja

– W czasach panującego niepokoju gospodarczego na świecie, klienci z pewnością będą zadowoleni z większej stabilności stawek ubezpieczeniowych, zwłaszcza w liniach majątkowych, oraz z rosnącej konkurencji ze strony ubezpieczycieli w przypadku dobrze zarządzanych ryzyk – komentuje wyniki raportu Pat Donnelly, prezydent Marsh Specialty and Global Placement.

– Według raportu ostatni kwartał 2023 r. był kolejnym, który dołączył do serii rosnących cen. Na uwagę zasługuje jednak tempo ostatnich zmian, które charakteryzuje się znacznie większą stabilnością w porównaniu z wcześniejszymi okresami. Od początku 2021 r. wzrost cen wahał się od 5 do 8 proc., co pozwala poszukującym ochrony ubezpieczeniowej patrzeć z pewną nadzieją w przyszłość – mówi Marta Buda, dyrektor ds. Obsługi Klienta w Marsh Polska.

Blanka Kuzdro-Chodor, dyrektor działu Klienta Korporacyjnego w Marsh Polska zwraca uwagę na hamowanie tempa wzrostu składek w ubezpieczeniach majątkowych. – Ten trend powinien utrzymywać się w najbliższych kwartałach 2024 r. – prognozuje.

Anna Pluta, liderka zespołu Ryzyk Cybernetycznych w Marsh Polska ocenia, że obserwowana stabilizacja cen w ubezpieczeniach cybernetycznych w Europie w IV kwartale ub.r. w dużej mierze wynika z poprawy jakości stosowanych przez spółki środków kontroli cyberryzyka, co pozytywnie wpływa na ograniczanie m.in. liczby ataków z pomocą oprogramowania ransomware. Na spadek wysokości składek wpływa także rosnąca konkurencja w tym segmencie rynku ubezpieczeniowego.

– Statystyki dotyczące niewypłacalności w Polsce w dalszym ciągu są napędzane kłopotami firm z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jest to z pewnością odczuwalne, poprzez swoją skalę, przez niektórych ubezpieczycieli, ale w dalszym ciągu w przypadku większości polis nie widać znaczącego wzrostu szkodowości – zauważa natomiast Marcin Olczak, dyrektor departamentu ryzyk kredytowych w Marsh Polska. Wzrostowi składek przeciwdziała tu silna konkurencja między ubezpieczycielami.

Trend wzrostowy cen polis ubezpieczeniowych na świecie utrzymuje się od końca 2017 r. Początkowo zwyżki były niewielkie, ale potem gwałtownie przyspieszyły. Szczyt przypadł na ostatni kwartał 2020 r., gdy ubezpieczenia zdrożały średnio o 22 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2019 r. Począwszy od I kwartału 2021 r. wzrost jednak systematycznie hamuje.

Względna stabilizacja

Pozostało 91% artykułu
Ubezpieczenia
PZU zaskoczyło na plus wynikami. Kurs mocno w górę
Ubezpieczenia
Solidne wyniki PZU mimo powodzi. Niebawem nowa strategia
Ubezpieczenia
Mało chętnych na Europejską Emeryturę
Ubezpieczenia
Jazda bez OC to więcej niż lekkomyślność
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Ubezpieczenia
Gdzie dobrze ubezpieczysz mieszkanie