„Koronawirus: dziennik z kwarantanny w Pekinie”
Sébastien Le Belzic, francuski korespondent w Pekinie od 15 lat, stworzył nieruchomy dziennik o pustym i zamarzniętym mieście i imponującym aparacie bezpieczeństwa, który zmusza ludność do życia w kwarantannie, nawet jeśli w metropolii jest tylko sto przypadków zarażonych.
Wirusowi żandarmi, którzy w normalnych czasach odgrywają rolę informatorów reżimu, kontrolują wyjścia z kompleksów mieszkalnych, mierzą temperaturę, zarządzają punktami kontrolnymi na skrzyżowaniach. Kamery termowizyjne monitorują zdrowie pasażerów przy wejściu do metra, które jest puste, podobnie jak główne arterie miasta. Blogerzy i obywatele w sieciach społecznościowych próbują informować ludność, że istnieje wirus wolności, który Pekin chce kontrolować bardziej niż ktokolwiek inny.
Film można obejrzeć pod tym linkiem
„Epidemie: niewidzialne zagrożenie”
Nowe choroby rozprzestrzeniają się z imponującą prędkością: wirus Ebola spowodował śmierć w Afryce Zachodniej między 2014 a 2015 rokiem, teraz kolej na mniej śmiercionośnego koronawirusa, który jednak doprowadził do prawdziwej psychozy na całym świecie.
Dżuma, hiszpanka, ospa - historia ludzkości naznaczona jest epidemiami, które w wielu przypadkach zdziesiątkowały światową populację. Dokąd prowadzą nas najnowsze badania? Czy naprawdę jesteśmy przygotowani na te niewidzialne zagrożenia?