Marsz Niepodległości jest formą uczczenia obchodów Narodowego Święta Niepodległości, które ma formę przemarszu ulicami Warszawy. Trasa marszu wiedzie obecnie od ronda Romana Dmowskiego do Stadionu Narodowego. Tegoroczny Marsz ma rozpocząć się o godzinie 14:25.
Marsz Niepodległości początkowo organizowany był przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny - wówczas była to zazwyczaj niewielka, kilkusetosobowa demonstracja. O marszu zrobiło się głośno w 2010 roku, gdy manifestację próbowały zablokować organizacje lewicowe. W tamtym roku uczestników Marszu było ok. 2 tysięcy.
Od 2011 roku Marsz Niepodległości zaczęło organizować Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. W 2011 roku w Marszu miało wziąć już udział ok. 20 tysięcy osób (według organizatorów). Przebieg tamtej demonstracji był bardzo gwałtowny - na Placu Konstytucji uczestnicy Marszu próbowali przerwać kordon policji, na co policjanci zareagowali używając armatek wodnych i gazu. W odpowiedzi uczestnicy Marszu obrzucili policjantów kamieniami i petardami. Z kolei na rogu Nowego Światu i Krakowskiego Przedmieścia osoby z organizacji lewicowych, chcących zablokować marsz, zaatakowały policjantów. W związku z tymi wydarzeniami zatrzymano ok. 210 osób.
Do starć uczestników Marszu Niepodległości z policją dochodziło też w kolejnych latach. W 2013 roku uczestnicy Marszu podpalili instalację "Tęcza" przy Placu Zbawiciela, a także zaatakowali jeden z warszawskich squatów. W 2014 roku do starć agresywnych uczestników Marszu z policją doszło w okolicach Ronda Waszyngtona - rannych zostało wówczas 75 osób, w tym 51 policjantów. Zatrzymano 275 osób.
W 2017 roku wśród transparentów niesionych przez uczestników Marszu pojawiły się rasistowskie hasła takie jak "Europa będzie biała, albo nie będzie jej wcale" oraz "Biała Europa braterskich narodów".