Zamieszki w Wielkiej Brytanii. Rząd oskarża "ekstremistyczne i rasistowskie" grupy (WIDEO)

Keir Starmer, brytyjski premier, zwołał nadzwyczajne spotkanie z szefami brytyjskiej policji po tym, jak krajem od kilku dni wstrząsają zamieszki po ataku nożownika na szkołę nauki tańca dla dzieci w Southport, w którym zginęły trzy dziewczynki.

Publikacja: 05.08.2024 10:05

W Liverpoolu doszło do protestu m.in. przed meczetem

W Liverpoolu doszło do protestu m.in. przed meczetem

Foto: REUTERS/Hollie Adams

arb

Zamieszki mają charakter antyimigrancki. W ich trakcie atakowane były m.in. hotele, w których zatrzymują się uchodźcy — zauważa Reuters. Uczestnicy zamieszek podpalali też budynki i samochody w przestrzeni publicznej.

Dotychczas, w związku z zamieszkami po ataku nożownika w Southport (północno-zachodnia Anglia) aresztowano 420 osób.

Zamieszki wywołane dezinformacją na temat nożownika z Southport

Do zamieszek doszło w związku z rozpowszechnianiem w internecie fałszywych informacji, że 17-letni sprawca ataku jest radykalnym islamistą, który właśnie przybył do Wielkiej Brytanii. Tymczasem policja podkreśla, że podejrzany urodził się w Wielkiej Brytanii, a jego atak nie ma podłoża terrorystycznego.

Szefowa MSW Wielkiej Brytanii, Yvette Cooper oświadczyła, że "uczestnicy zamieszek poczuli się ośmieleni przez okoliczności do wzniecania nienawiści rasowej". W czasie starć z policją w stronę funkcjonariuszy lecieć miały cegły, doszło też do plądrowania sklepów i meczetów. Protestujący na cel brali przedsiębiorstwa prowadzone przez Azjatów.

Czytaj więcej

Zamieszki w Wielkiej Brytanii po zabójstwie dzieci. Premier ostrzega "skrajnie prawicowych bandytów"

W weekend zamieszki ogarnęły Liverpool, Bristol, Tamworth, Middlesbrough i Belfast. W większości młodzi ludzie, często owinięci w brytyjskie flagi w trakcie protestów wznosili okrzyki „zatrzymać łodzie” nawiązując do imigrantów przybywających do Wielkiej Brytanii przez Kanał La Manche.

W Rotherham protestujący chcieli wedrzeć się do hotelu, który gości uchodźców — podaje Reuters.

Szefowa MSW: Rozsądni ludzie, którzy mają jakieś obawy, nie łapią za cegły

Policja odpowiedzialnością za niepokoje społeczne obarcza dezinformację, którą rozpowszechniają niektórzy liderzy opinii. Wśród nich jest m.in. Stephen Yaxley-Lennon, stojący na czele antyislamskiej Angielskiej Ligi Obrony (English Defence League), którego profil w serwisie X obserwuje 875 tys. osób. Yaxley-Lennon miał za jego pośrednictwem szerzyć dezinformację.

Rozsądni ludzie, którzy mają różne poglądy i obawy, nie chwytają za cegły i nie rzucają nimi w policję

Stephen Yaxley-Lennon, szefowa MSW Wielkiej Brytanii

„Oszukują was wszystkich” - napisał Yaxley-Lennon znany pod pseudonimem Tommy Robinson. "Chcą zwrócić naród przeciwko mnie. Potrzebuję was, jesteście moim głosem" - dodał.

Do zaognienia sytuacji na Wyspach przyczynił się też sam właściciel serwisu X, Elon Musk. Odpowiadając na wpis w X, który odpowiedzialnością za sytuację w Wielkiej Brytanii obarczał masową migrację i otwarte granice, Musk odpisał: „Wojna domowa jest nieunikniona”.

Yvette Cooper zapowiedziała, że — w związku z tym, iż napięcia są generowane i wzmacniane w sieci, rząd zajmie się tą sprawą wraz z przedstawicielami mediów społecznościowych.

- Sądzę, że widzieliście jak sieci różnych osób i grup próbowały wzniecać płomienie — powiedziała minister w rozmowie ze Sky News. Minister odpowiedzialnością za przemoc obarczyła ekstremistyczne i rasistowskie grupy.

- Rozsądni ludzie, którzy mają różne poglądy i obawy, nie chwytają za cegły i nie rzucają nimi w policję - podkreśliła.

Zamieszki mają charakter antyimigrancki. W ich trakcie atakowane były m.in. hotele, w których zatrzymują się uchodźcy — zauważa Reuters. Uczestnicy zamieszek podpalali też budynki i samochody w przestrzeni publicznej.

Dotychczas, w związku z zamieszkami po ataku nożownika w Southport (północno-zachodnia Anglia) aresztowano 420 osób.

Pozostało 91% artykułu
Przestępczość
„Czuję się jak bin Laden”. Mężczyzna chciał wysadzić giełdę papierów wartościowych
Przestępczość
Brazylia: Eksplozje przed Sądem Najwyższym. Zamachowiec próbował wejść do budynku
Przestępczość
Chiny: Masakra w Zhuhai. Kierowca wjechał w tłum ludzi, 35 osób nie żyje
Przestępczość
Atak na kibiców z Izraela w Amsterdamie. Premier Holandii przerażony antysemityzmem
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Przestępczość
Wielka akcja służb w Niemczech i w Polsce wymierzona w skrajnie prawicową grupę terrorystyczną