Jak informuje Polsat News, podczas wtorkowego posiedzenia Rada Ministrów zapozna się z pierwszym raportem z prac komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich. Stacja dotarła do konkluzji rządowego raportu
Komisja ds. rosyjskich wpływów. Podsumowanie rządowego raportu
Jak zaznaczono w podsumowaniu rządowego raportu, agresja Rosji na Ukrainę wywołała w Polsce dyskusję o "działaniach i zaniechaniach kolejnych rządów w zakresie przygotowania kraju do potencjalnego konfliktu zbrojnego" - m.in. w zakresie relacji sojuszniczych, odporności społeczeństwa, stanu służb i Sił Zbrojnych RP oraz rozwiązań systemowych. Ze względu na to powołano komisję ds. zbadania wpływów rosyjskich i białoruskich na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, co – jak zaznaczono – jest zadaniem "niezwykle złożonym i w praktyce funkcjonowania administracji publicznej dotychczas bezprecedensowym".
W podsumowaniu raportu przeczytać można także między innymi, że ze względu na wskazaną w zarządzeniu cezurę badań (2004-2024) dokonano podziału na trzy etapy mające znaczenie dla prowadzonej przez Federację Rosyjską i Republikę Białorusi wojny kognitywnej. Pierwszy dotyczy lat 2004-2014, tj. przed upowszechnieniem sieci społecznościowych. Drugi wiąże się latami 2014-2022 – okresem wojny hybrydowej w Ukrainie i występujących wówczas punktów zwrotnych/ciężkości, w szczególności od listopada 2021 r., gdy polskie władze zostały poinformowane o planie agresji na Ukrainę, do wybuchu wojny do 24 lutego 2022 r. Trzeci etap (lata 2022-2024) poświęcony jest zaś okresowi pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę przy wsparciu politycznym i terytorialnym Białorusi.
Polsat News podaje, że w rządowym dokumencie zaznaczono, iż „poważnym wyzwaniem dla komisji będzie ocena współpracy z rosyjskimi i białoruskimi instytucjami i podmiotami gospodarczymi”, ponieważ "niezależnie od sukcesywnego zamrażania tych relacji od 2022 roku, Polskę nadal łączą z Rosją i Białorusią liczne umowy bilateralne".
Czytaj więcej
Premier Donald Tusk miał już otrzymać wstępny raport z prac komisji do spraw rosyjskich i białoruskich wpływów w latach 2004-2024 - podaje Onet.