Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z marszałkiem Szymonem Hołownią

W piątek tuż po godz. 11:00 w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią (Polska 2050).

Publikacja: 17.11.2023 11:03

Prezydent Andrzej Duda i marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim

Prezydent Andrzej Duda i marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim

Foto: PAP/Leszek Szymański

zew

W rozmowach oprócz prezydenta i marszałka Sejmu biorą udział także szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych oraz nowy szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki.

W czwartek Szymon Hołownia wygłosił swoje pierwsze orędzie w roli marszałka Sejmu. W wystąpieniu odniósł się między innymi do swego zaplanowanego na piątek spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą.

Polityk deklarował, że 17 listopada pojedzie do prezydenta, by zapewnić głowę państwa o "potrzebie szybkiego stworzenia nowego rządu, który zaraz zajmie się rozwiązywaniem realnych spraw Polaków: obniżeniem kosztów życia, zapewnieniem bezpieczeństwa".

Czytaj więcej

Orędzie Szymona Hołowni. Marszałek Sejmu chce zmian w Kodeksie wyborczym

Szymon Hołownia ujawnił, co powie prezydentowi Andrzejowi Dudzie

W piątek podczas rozmowy z dziennikarzami Szymon Hołownia powiedział, że chce zapoznać się "w nowej roli, w nowej funkcji" oraz przekonać się, "jakie są możliwości". - Jak pan prezydent widzi naszą współpracę, swoją - prezydenta - z parlamentem, z Sejmem. Będę też pokazywał panu prezydentowi perspektywy, które w mojej ocenie, ale też i wielu osób w tej izbie wskazują, że należy przyspieszyć z daniem Polsce sprawnie działającego rządu. Nie wiem, czy pan prezydent to przyjmie, ale na pewno o tym też będziemy rozmawiać

Hołownia zapowiadał, że po zakończeniu rozmowy z prezydentem spotka się z dziennikarzami i poinformuje o przebiegu spotkania w Pałacu Prezydenckim, "nie zdradzając żadnych tajemnic".

Czytaj więcej

Andrzej Duda w Sejmie: Będę stał na straży osiągnięć ostatnich ośmiu lat

Prezydent Andrzej Duda deklarował wolę współpracy

- Jako prezydent Rzeczypospolitej deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem - mówił podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu prezydent Andrzej Duda.

- Najważniejszym moim przesłaniem od samego początku sprawowania urzędu, od 2015 roku, była i jest współpraca, i jeszcze raz współpraca - w najważniejszych dla Polski sprawach - deklarował prezydent.

- Drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte dla wszystkich, którzy są gotowi taką współpracę podejmować - zapewniał.

Andrzej Duda oceniał, że zdecydowanie najważniejszą sprawą, która wymaga ponadpartyjnej współpracy jest bezpieczeństwo Polski. - Żyjemy w niebezpiecznych czasach. Pełnoskalowa wojna tuż za naszą wschodnią granicą uświadamia nam to dobitnie ostatnio każdego dnia - argumentował.

Misja tworzenia rządu

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Rady Ministrów, która będzie sprawować swe obowiązki do czasu powołania nowego rządu. Prezydent desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego. - Powtórzę to jeszcze raz i będę to powtarzał w nieskończoność: w moim najgłębszym przekonaniu było to dobre dla Polski osiem lat - mówił podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Andrzej Duda powiedział, że Mateusz Morawiecki dostał ponownie tekę do formowania nowej Rady Ministrów. - Wierzę w to, że pan premier ją sformuje, tak jak rozmawialiśmy, tak jak mnie zapewniał; znajdzie większość, która poprze w Sejmie nową Radę Ministrów i będzie mógł w porozumieniu, już nie tylko w ramach Zjednoczonej Prawicy, ale w szerszym porozumieniu parlamentarnym, kontynuować rozwijanie Rzeczypospolitej - mówił prezydent Duda.

Czytaj więcej

Jarosław Kaczyński komentuje porażkę Elżbiety Witek. "Przepaść kulturowa"

Mateusz Morawiecki to wiceprezes PiS - komitetu, który w wyborach 15 października uzyskał największe poparcie. Zanim prezydent powierzył dotychczasowemu premierowi misję tworzenia rządu, liderzy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi, czyli koalicji PSL i Polski 2050, oraz Nowej Lewicy podpisali umowę koalicyjną. Kluby tych partii mają w Sejmie większość 248 z 460 mandatów. Dotychczasowa sejmowa opozycja ma też - ponownie - większość w Senacie..

Przejawem tego, że PiS nie ma większości w obu izbach parlamentu były głosowania w sprawie wyboru członków prezydiów. Elżbieta Witek nie została wicemarszałkiem Sejmu (poparło ją 203 posłów), Marek Pęk nie został wicemarszałkiem Senatu (zyskał poparcie 33 senatorów).

W czwartek wieczorem premier Mateusz Morawiecki powiedział, że proces tworzenia rządu trwa. - Ja zaprezentuję za 7-8 dni skład nowej Rady Ministrów i od decyzji Sejmu będzie zależało, czy uda się utworzyć nowy rząd, czy nie - oświadczył.

W rozmowach oprócz prezydenta i marszałka Sejmu biorą udział także szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych oraz nowy szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki.

W czwartek Szymon Hołownia wygłosił swoje pierwsze orędzie w roli marszałka Sejmu. W wystąpieniu odniósł się między innymi do swego zaplanowanego na piątek spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą.

Pozostało 93% artykułu
Polityka
Radosław Sikorski w "Kropce nad I". Żąda „przywrócenia standardów dziennikarskich”
Polityka
Podcast "Rzecz w Tym": Polska zbroi się na nowo – co oznacza druga kadencja Trumpa dla naszego bezpieczeństwa?
Polityka
PiS poukładało się wewnętrznie. Niespodziewane wyniki w walce o wpływy w partii
Polityka
Prawybory w KO: Kandydat na prezydenta zostanie wybrany za pomocą SMS-ów?
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Polityka
Sondaż: Sikorski czy Trzaskowski? Czarnek czy Nawrocki? Kto miałby największą szansę na prezydenturę?
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje