- Warszawskie biura skupione są przede wszystkim w trzech dzielnicach: na Mokotowie, w Śródmieściu i na Woli. Na ich terenie zlokalizowanych jest ok. 75 proc. zasobów biurowych miasta - podaje firma doradcza Walter Herz. - Największe obiekty, o powierzchni przekraczającej 30 tys. mkw. oferują ponad jedną czwartą powierzchni, jaką dysponuje stołeczny rynek. Struktura podaży zmienia się jednak dynamicznie, bo na terenie aglomeracji powstaje kilkanaście projektów wielkoskalowych, w większości w centralnym obszarze miasta, które wejdą na rynek w tym i przyszłym roku.
Szklane wieże
Eksperci Walter Herz przypominają, że najwięcej biurowców rośnie w rejonie ronda Daszyńskiego. - I niedługo to właśnie ten obszar przejmie biurową palmę pierwszeństwa w Warszawie. Centrum miasta zapełnia się szklanymi wieżami, wśród których znajdzie się też najwyższy budynek, nie tylko w stolicy, ale i w Unii Europejskiej. Wieża Varso Tower, powstająca w pobliżu Dworca Centralnego z iglicą mierzyć będzie 310 metrów - przypominają analitycy Walter Herz. - Wysokościowiec wraz z dwoma niższymi wieżowcami realizowany jest w ramach inwestycji Varso Place, która dostarczy łącznie 144 tys. mkw. powierzchni.
Jak podaje Walter Herz, w rejonie ronda Daszyńskiego, na tzw. bliskiej Woli powstaje kilka kolejnych wież. - Do końca 2021 roku na tym obszarze zostanie oddanych kilka inwestycji, w których powstają wysokościowce. Na rynek wejdą takie projekty jak The Warsaw Hub, Warsaw Unit, Skyliner, Warsaw Unit, Spark, Mennica Legacy Tower, Generation Park, a w 2022 roku ma zostać ukończona również wieża biurowa SKYSAWA budowana przy rondzie ONZ - wskazują eksperci Walter Herz. - Poza tym, w tej części miasta realizowanych jest także kilka ciekawych inwestycji, np. biurowiec Chmielna 89, kompleks Lixa, multifunkcyjne projekty Browary Warszawskie, Fabryka Norblina.
Osiedla i hotele
Autorzy opracowania Walter Herz podkreślają, że nowe obiekty wraz z istniejącymi już w okolicy ronda Daszyńskiego nowoczesnymi budynkami biurowymi utworzą największy w Warszawie hub biurowy, który pod względem standardu oferowanej powierzchni nie będzie miał sobie równych. - Wielkością oferty nowe centrum biznesowe dorówna zasobom Służewca Przemysłowego, który jest nadal największą strefą biurową w Warszawie i w Polsce - mówią analitycy. - To zagłębie dziś się już jednak nie rozwija. Poza budynkiem u zbiegu ulic Marynarskiej i Taśmowej, który będzie siedzibą firmy DSV, na jego terenie nie są prowadzone żadne inwestycje biurowe. Niemniej, monofunkcyjne jeszcze do niedawna mokotowskie zagłębie biurowe, skupiające 1,1 mln mkw. powierzchni, od pewnego czasu sukcesywnie zmienia swój charakter, by stać się na powrót atrakcyjnym dla najemców. Służewiec konsekwentnie odchodzi od typowo biurowego charakteru. Poprzez zmianę funkcji niektórych budynków i wprowadzanie inwestycji mieszkaniowych i hotelowych, a także dodatkowych usług i atrakcji, jak park linearny, czy amfiteatr chce stać się ciekawą lokalizacją także po godzinach pracy - podkreślają eksperci.
Pierwszy hotel - Hampton by Hilton Mokotów otworzył się na Służewcu w 2018 r. - Niedawno przy ulicy Postępu oddano Holiday Inn Express Mokotów, a przy Woronicza gości powita Focus Hotel Premium. Kolejne dwa obiekty - Moxy & Residence Inn i Holiday Inn Warsaw Mokotów są w fazie planowania. Po ich oddaniu ten obszar będzie miał do zaoferowania ok.1,6 tys. miejsc hotelowych. Na Służewcu przewidziane są też nowe inwestycje mieszkaniowe. Zakup przez Echo Investment czterech biurowców i gruntów na terenie kompleksu Empark wiąże się zapowiedziami budowy w ich miejscu osiedla mieszkaniowego - podaje Walter Herz.