– Rynek nowoczesnych powierzchni magazynowych w Polsce wciąż jest w fazie silnego rozwoju – podkreślają analitycy firmy Colliers. - Całkowita podaż wzrosła w I kw. 2021 r. o ok. 746,7 tys. mkw., czyli aż o 64 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Łączne zasoby powierzchni magazynowej osiągnęły niemal 21,4 mln mkw.
Nowe trendy
Na ten dobry wynik, jak tłumaczą eksperci Colliersa, złożyło się oddanie do użytku m.in. magazynu BTS dla firmy Euro-net w Prologis Park Janki (73,4 tys. mkw.), dwóch etapów Panattoni Park Gdańsk Airport (łącznie 71,6 tys. mkw.), Panattoni BTS Czeladź dla firmy 4F (67 tys. mkw.) czy dwóch budynków w inwestycji 7R Park Beskid II (łącznie 54,4 tys. mkw.).
- Deweloperzy zauważają duży potencjał inwestycyjny nieruchomości magazynowych i decydują się na budowę kolejnych obiektów. W budowie jest prawie 2,5 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej – mówi Agnieszka Bogucka, analityk w dziale doradztwa i badań rynku w firmie Colliers.
Wśród największych powstających inwestycji eksperci wymieniają BTS Amazon Świebodzin (203,5 tys. mkw.), kolejne etapy Central European Logistics Hub (w sumie 179,2 tys. mkw.) czy Hillwood Stryków II (72,9 tys. mkw.).
- Do wzrostu zainteresowania deweloperów rozbudowywaniem magazynowego portfolio w Polsce przyczyniła się pandemia i trendy, które ze sobą przyniosła m.in. na nearshoring. Firmy coraz częściej decydują się na lokowanie produkcji bliżej kraju macierzystego czy regionu sprzedaży, ponieważ lokalizacja centrów produkcyjnych w regionach Azji zaczęła być postrzegana jako stosunkowo ryzykowna – tłumaczy Agnieszka Bogucka. - Po ubiegłorocznych doświadczeniach dąży się do skracania łańcuchów dostaw, a co za tym idzie, większa ilość produkcji jest przenoszona do Europy. To duża szansa dla Polski, która postrzegana jest jako atrakcyjna lokalizacja biznesu, m.in. ze względu na dostępność wysoko wykwalifikowanych pracowników przy jednoczesnych stosunkowo niskich kosztach pracy – dodaje.