Doki w Gdańsku, czyli biznesowy tandem

Część działki o powierzchni ponad 1,3 ha na terenie Młodego Miasta spółka Euro Styl sprzedaje firmie Torus, deweloperowi komercyjnemu.

Aktualizacja: 22.04.2020 10:27 Publikacja: 22.04.2020 10:03

Wizualizacja Doki Office

Foto: Torus

Euro Styl z Grupy Dom Development sprzedał firmie Torus grunt pod biura. Deweloperzy wspólnie wybudują Doki, wielofunkcyjną gdańską minidzielnicę. W historycznej części miasta powstanie ok. 1,1 tys. mieszkań i lokali usługowych. W pierwszym etapie inwestycji zaplanowano też 37 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Legendarna lokalizacja

- Poszukując partnera specjalizującego się w inwestycjach komercyjnych, przeprowadziliśmy konkurs ofert. Zależało nam na solidnej, sprawdzonej firmie - komentuje Mikołaj Konopka, prezes Euro Stylu, członek zarządu spółki Dom Development. - Torus jest jednym z liderów rynku biurowego, który stawia na ponadczasową architekturę, co i my doceniamy. Ważna była też dla nas deklaracja, że biurowce powstawać będą w tym samym czasie, co budowane przez nas mieszkania, dzięki czemu Doki zaczną dość szybko żyć i w pełni funkcjonować. Uważam też, że ogromną wartością dla Gdańska jest to, że za zagospodarowanie tak ważnego terenu wezmą odpowiedzialność firmy lokalne, rozumiejące specyfikę miejsca.

- Przez ostatnią dekadę nasze działania koncentrowały się na Oliwie, gdzie współtworzyliśmy nowy, biznesowy charakter dzielnicy - mówi Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus. - Aglomeracja potrzebuje jednak nowych miejsc koncentracji biznesu. Jesteśmy przekonani, że lokowanie tego typu usług wzdłuż głównego ciągu komunikacyjnego Trójmiasta jest optymalne. Młode Miasto, ścisłe śródmieście Gdańska, to miejsce o ogromnym potencjale, kiedyś dla przemysłu, a dzisiaj dla nowych funkcji i nowoczesnej, miejskiej zabudowy, która jakością architektury musi dorównać legendarności tej lokalizacji. Choć dzisiaj wszyscy mierzymy się z innymi wyzwaniami, trzeba też wybiegać w przyszłość, a ta należeć będzie m.in. do Młodego Miasta. Dla nas będzie to w najbliższych latach najważniejszy projekt w Gdańsku. Wierzę, że biznesowy tandem lokalnych deweloperów stworzy nowe ważne miejsce na mapie nie tylko Trójmiasta, ale też kraju - dodaje.

Młode Miasto na start

Firma Euro Styl działkę w Młodym Mieście, o powierzchni niemal 7 ha, kupiła w pierwszym kwartale 2019 roku. Spółka zapowiadała, że na postoczniowym terenie, w bezpośrednim sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności powstaną w najbliższych latach budynki mieszkalne i biurowe, za co miał odpowiadać wybrany partner. Odrestaurowany zostanie także zabytkowy budynek dawnej montowni kadłubów, stając się usługowym sercem inwestycji.

- Teren sąsiaduje z najcenniejszymi budowlami i miejscami związanymi z narodzinami „Solidarności", a sąsiedztwo dźwigów, hal montażowych, stoczniowych pochylni stawia architekturze szczególne wymagania. Zaangażowanie cenionego architekta, autora bryły ECS, prof. Wojciecha Targowskiego, pozwoliło wypracować optymalne ramy dla zagospodarowania tego terenu - podają inwestorzy w komunikacie. - Lokalizacja i charakter planowanej zabudowy sprawiają, że inwestycja stanowić będzie bramę do rodzącej się dzielnicy Młode Miasto.

Na etapy

Mieszkania będą powstawać w kilku etapach. Budynki będą mieć zróżnicowaną wysokość, (maksymalnie osiem pięter). W planach są mieszkania od kawalerek po lokale pięciopokojowe do 128 mkw. Na parterze znajdą się lokale handlowe i usługowe, w tym gastronomiczne.

- Na zielonych stropodachach budynków (ponad halami garażowymi i częścią usługową) przewidziano patia dla mieszkańców Doków, z prywatnymi ogródkami oraz wspólnymi przestrzeniami do wypoczynku i rekreacji. Powstaną tam także ogródki zabaw dla dzieci - opisują inwestorzy. - Całość zaprojektowano w układzie kwartałów zabudowy śródmiejskiej. Ceramiczna elewacja nawiązywać będzie do ceglanej zabudowy stoczni. Industrialny charakter inwestycji podkreślą panele z blachy dachowej malowane w kolorach charakterystycznych dla kontenerów morskich oraz duże przeszklenia z charakterystycznymi szprosami.

Ponadto zaprojektowana została infrastruktura drogowa i sieciowa z elementami małej architektury i zieleni. W budynkach i wzdłuż osi komunikacyjnych zaprojektowano miejsca postojowe dla rowerów.

Planowany termin oddania do użytku I etapu inwestycji to 2023 rok.

Pierwszy etap części biurowej inwestycji - Doki Office to dwa budynki, pomiędzy którymi powstanie nowa ulica Kadłubowców, bezpośrednio sąsiadujące z Europejskim Centrum Solidarności oraz słynną Salą BHP. Pierwszy budynek (A) będzie miał pięć kondygnacji nadziemnych, drugi (B) - siedem. Oba będą miały jedną kondygnację podziemną z miejscami parkingowymi dla samochodów (łącznie 289) i rowerów.

Miejsca dla rowerów znajdą się również na zewnątrz, a w każdym budynku powstaną szatnie dla rowerzystów. Doki Office zaoferuje łącznie ponad 37 tys. mkw. powierzchni najmu (GLA) z przeznaczeniem na biura i usługi.

W części parterowej jednego z budynków zaprojektowano lokal gastronomiczny wraz z zewnętrznym ogródkiem.

Projekt architektoniczny przygotowuje pracownia APA Wojciechowski Architekci. Budynki certyfikowane będą w systemie LEED, co jest standardem w budowanych przez Torusa biurowcach.

- Daje to gwarancję najwyższych standardów jakościowych i środowiskowych, także wysokiej wydajności energetycznej i użycia przyjaznych dla otoczenia i użytkowników materiałów budowlanych - tłumaczy inwestor. Oba budynki będą powstawać w tym samym czasie.

Prace rozpoczną się w drugiej połowie roku, a planowany termin oddania inwestycji do użytku to przełom 2022 i 2023 roku.

Euro Styl z Grupy Dom Development sprzedał firmie Torus grunt pod biura. Deweloperzy wspólnie wybudują Doki, wielofunkcyjną gdańską minidzielnicę. W historycznej części miasta powstanie ok. 1,1 tys. mieszkań i lokali usługowych. W pierwszym etapie inwestycji zaplanowano też 37 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Legendarna lokalizacja

Pozostało 95% artykułu
Nieruchomości
Osiedle przy Błoniach w Rumi coraz większe
Nieruchomości
ED Invest z nadzwyczajną dywidendą i planami ekspansji
Nieruchomości
Francuska Park. Rozrasta się katowickie osiedle Atalu
Nieruchomości
Stacja Kopernik w Częstochowie na zielonym świetle
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Nieruchomości
Oportunistyczna transakcja GTC w Niemczech. Czas na mieszkania na wynajem