Euro Styl z Grupy Dom Development sprzedał firmie Torus grunt pod biura. Deweloperzy wspólnie wybudują Doki, wielofunkcyjną gdańską minidzielnicę. W historycznej części miasta powstanie ok. 1,1 tys. mieszkań i lokali usługowych. W pierwszym etapie inwestycji zaplanowano też 37 tys. mkw. powierzchni biurowej.
Legendarna lokalizacja
- Poszukując partnera specjalizującego się w inwestycjach komercyjnych, przeprowadziliśmy konkurs ofert. Zależało nam na solidnej, sprawdzonej firmie - komentuje Mikołaj Konopka, prezes Euro Stylu, członek zarządu spółki Dom Development. - Torus jest jednym z liderów rynku biurowego, który stawia na ponadczasową architekturę, co i my doceniamy. Ważna była też dla nas deklaracja, że biurowce powstawać będą w tym samym czasie, co budowane przez nas mieszkania, dzięki czemu Doki zaczną dość szybko żyć i w pełni funkcjonować. Uważam też, że ogromną wartością dla Gdańska jest to, że za zagospodarowanie tak ważnego terenu wezmą odpowiedzialność firmy lokalne, rozumiejące specyfikę miejsca.
- Przez ostatnią dekadę nasze działania koncentrowały się na Oliwie, gdzie współtworzyliśmy nowy, biznesowy charakter dzielnicy - mówi Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus. - Aglomeracja potrzebuje jednak nowych miejsc koncentracji biznesu. Jesteśmy przekonani, że lokowanie tego typu usług wzdłuż głównego ciągu komunikacyjnego Trójmiasta jest optymalne. Młode Miasto, ścisłe śródmieście Gdańska, to miejsce o ogromnym potencjale, kiedyś dla przemysłu, a dzisiaj dla nowych funkcji i nowoczesnej, miejskiej zabudowy, która jakością architektury musi dorównać legendarności tej lokalizacji. Choć dzisiaj wszyscy mierzymy się z innymi wyzwaniami, trzeba też wybiegać w przyszłość, a ta należeć będzie m.in. do Młodego Miasta. Dla nas będzie to w najbliższych latach najważniejszy projekt w Gdańsku. Wierzę, że biznesowy tandem lokalnych deweloperów stworzy nowe ważne miejsce na mapie nie tylko Trójmiasta, ale też kraju - dodaje.
Młode Miasto na start
Firma Euro Styl działkę w Młodym Mieście, o powierzchni niemal 7 ha, kupiła w pierwszym kwartale 2019 roku. Spółka zapowiadała, że na postoczniowym terenie, w bezpośrednim sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności powstaną w najbliższych latach budynki mieszkalne i biurowe, za co miał odpowiadać wybrany partner. Odrestaurowany zostanie także zabytkowy budynek dawnej montowni kadłubów, stając się usługowym sercem inwestycji.
- Teren sąsiaduje z najcenniejszymi budowlami i miejscami związanymi z narodzinami „Solidarności", a sąsiedztwo dźwigów, hal montażowych, stoczniowych pochylni stawia architekturze szczególne wymagania. Zaangażowanie cenionego architekta, autora bryły ECS, prof. Wojciecha Targowskiego, pozwoliło wypracować optymalne ramy dla zagospodarowania tego terenu - podają inwestorzy w komunikacie. - Lokalizacja i charakter planowanej zabudowy sprawiają, że inwestycja stanowić będzie bramę do rodzącej się dzielnicy Młode Miasto.