Inwestycja, której szacunkowy koszt to ponad 2 mld zł, ma powstawać w siedmiu etapach. Powierzchnia użytkowa obiektów to ok. 270 tys. mkw. (a całkowita 447 tys. mkw.). 57 proc. mają stanowić mieszkania (mieszkań, pokoi w hotelach i akademikach ma powstać niemal 3,2 tys.), 17 proc. – edukacja, kultura, rekreacja, wypoczynek, 15 proc. – gastronomia i usługi, 11 proc. – biura.
56 proc. powierzchni Nowego Wełnowca mają stanowić tereny zielone.
Grunty po hucie muszą przejść jednak głębokie oczyszczanie. W procesie fitoremediacji będą wykorzystane m.in. specjalne gatunki drzew i krzewów.
Za nadzór deweloperski odpowiada Grupa Capital Park, za zarządzanie inwestycją – Eko-Bryza. Autorem koncepcji Nowego Wełnowca jest pracownia JEMS Architekci.
– Chcieliśmy stworzyć jak najbardziej atrakcyjną przestrzeń do życia, równocześnie tworząc budynki o dużej intensywności. Nowe miasta muszą być gęste, intensywne, ale planowane tak, że mimo struktury stanowią po prostu idealne miejsce do życia – mówił na konferencji Marcin Sadowski, partner w JEMS Architekci. – Budynki Nowego Wełnowca tworzą uliczki piesze, place o różnych „nastrojach", a wszystko obraca się wokół parku-gwiazdy.