Z raportu pt. „The CEE Industrial Scene 2020-2021", wynika, że ubiegły rok był rekordowy pod względem wartości inwestycji w obiekty magazynowe. Wartość transakcji w tym sektorze w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wyniosła ok. 3,3 mld euro. - Największą aktywnością wykazali się inwestorzy z regionu APAC, na kolejnych miejscach uplasował się kapitał z regionu EMEA i USA – podaje Colliers.
Wielkie transakcje
- Pandemia miała znaczący wpływ na ogólną aktywność inwestycyjną w Europie Środkowo-Wschodniej w 2020 r. Łączny poziom transakcji był o 24 proc. niższy niż w 2019 r. Pandemia uniemożliwiła międzynarodowym inwestorom podróżowanie i dokonywanie fizycznych inspekcji nieruchomości, jednak nie zdołała zahamować zainteresowania powierzchniami magazynowymi ze strony inwestorów z regionu Azji, Australii i Oceanii (APAC) – podkreślają autorzy raportu.
- Większość inwestorów poszukujących produktów inwestycyjnych na rynku magazynów preferuje również nabywanie portfeli, platform lub projektów zapewniających skalowalność. Na wartość ok. 3,3 mld euro w 2020 r. złożyło się niemal 45 transakcji, co daje średnią wielkość transakcji na poziomie ponad 70 mln euro – wskazuje Kevin Turpin, dyrektor ds. badań na region Europy Środkowo-Wschodniej w Colliers. - Wśród nich jest kilka bardzo znaczących transakcji portfelowych, z których największą było przejęcie przez GLP aktywów Goodman w Europie Środkowo-Wschodniej za ok. 1 mld euro – mówi.
Kapitał z regionu APAC, w szczególności z Singapuru, Chin i Korei Południowej, miał 52-proc. udział w transakcjach na rynku magazynów. - Za nimi uplasował się kapitał z regionu EMEA i USA z udziałem odpowiednio 16 i 14 proc. – czytamy w raporcie.
Dostępność i popyt
- Dostępność powierzchni w regionie Europy Środkowo-Wschodniej to średnio ok. 5,9 proc. Niektórzy deweloperzy są skłonni budować spekulacyjnie, podczas gdy inni, będący pod mniejszą presją, preferują budowę obiektów dostosowanych do potrzeb konkretnego najemcy (ang. build-to-suit) – piszą autorzy raportu.