Trwają prace nad pozwem ze strony Polsatu, TVN, Grupy Kino Polska i Telewizji Puls, by zyskać rekompensaty od Skarbu Państwa – informuje dziś Presserwis.pl, internetowe ramię miesięcznika o rynku mediów „Press”. Według tego źródła, największe prywatne stacje telewizyjne miałyby wystosować pozew zbiorowy.
Chodzi o niejednolite podejście państwa do przełączenia cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce na nowy standard. Na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził się, aby Telewizja Polska nie zmieniała standardu nadawania z DVB-T na DVB-T2/HEVC do 2024 roku (TVP może to zrobić wcześniej, ale nie musi).
Nowy harmonogram nie dotyczy natomiast stacji prywatnych, aby oglądać które widz musi dostosować posiadany sprzęt odbiorczy: dokupić dekoder za 100-200 zł lub nawet zmienić telewizor. Państwo przygotowało program warunkowego refinansowania wydatków, ale według Krajowego Instytutu Mediów nadal spore grono widzów cyfrowej telewizji naziemnej nie jest wyposażone w odpowiednie urządzenia. Takie osoby mogą korzystać z niepełnej oferty cyfrowej telewizji naziemnej, której gros to obecnie kanały Telewizji Polskiej (nie tylko, ponieważ w starym standardzie nadawane są również programy z tzw. MUX8, wśród których jest Zoom TV z grupy Kino Polska TV i multipleksów lokalnych).
Jak na razie największe stacje prywatne – TVN i Polsat – nie ujawniły, na ile szacują swoje straty wynikające z nierównego traktowania nadawców. Telewizja Puls deklarowała, że traci dziesiątki milionów złotych.
Czytaj więcej
Rosyjski sąd nałożył na Google drugą karę o równowartości 110 mln dolarów. Jakie przestępstwo popełnił amerykański koncern? Pisał i pokazywał prawdę o zbrodniach rosyjskiej armii.