Izraelowi zabraknie rakiet, jeśli Iran i Hezbollah zaatakują jednocześnie?

Gdyby Iran i Hezbollah przeprowadziły jednoczesny, wspólny atak rakietowy na Izrael, izraelska obrona przeciwlotnicza mogłaby zostać przełamana - uważa Dana Stroul, była zastępczyni sekretarza obrony USA ds. Bliskiego Wschodu. Jej opinię cytuje „Financial Times”.

Publikacja: 15.10.2024 11:12

Izraelska obrona przeciwrakietowa przechwytuje rakiety nad Aszkelonem

Izraelska obrona przeciwrakietowa przechwytuje rakiety nad Aszkelonem

Foto: REUTERS/Amir Cohen

arb

Według „FT” Izraelowi grozi deficyt rakiet przechwytujących do systemów antyrakietowych, które stanowią elementy trójwarstwowego izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

Iran i Hezbollah są w stanie wspólnie przełamać obronę przeciwrakietową Izraela?

Co więcej, gdyby Iran i Hezbollah zaatakowały Izrael jednocześnie przy użyciu dużej liczby rakiet balistycznych, izraelska obrona przeciwrakietowa mogłaby zostać przełamana – twierdzi Stroul. Iran 1 października przeprowadził atak na Izrael przy użyciu ok. 180 pocisków balistycznych. Niektóre z nich spadły na izraelskie bazy wojskowe co pociągnęło za sobą pewne zniszczenia. Jedna z rakiet spadła też w pobliżu siedziby Mosadu niedaleko Tel Awiwu.

Czytaj więcej

Odwet Izraela na Iranie? Netanjahu nie musi się liczyć ze zdaniem Bidena

Izrael ma w najbliższym czasie dokonać ataku odwetowego na Iran będącego odpowiedzią na atak z 1 października, co z kolei może pociągnąć za sobą odwet Iranu, zwłaszcza, gdyby Izrael wziął na cel obiekty związane z irańskim programem nuklearnym, bądź infrastrukturę naftową.

- Jeśli Iran odpowie na atak Izraela, a Hezbollah dołączy, izraelska obrona powietrzna będzie przeciążona – uważa Stroul.

Nie jest tajemnicą, że trzeba uzupełniać zapasy

Boaz Levy, dyrektor generalny firmy Israel Aerospace Industries, produkującej pociski do systemu obrony powietrznej Arrow

Była zastępczyni sekretarza obrony zwraca też uwagę, że USA nie mogą w nieskończoność dostarczać jednocześnie pomocy wojskowej Izraelowi i Ukrainie ponieważ dostępne zasoby zbliżają się do „punktu krytycznego”.

Z kolei Boaz Levy, dyrektor generalny firmy Israel Aerospace Industries, państwowego koncernu produkującego pociski do systemu obrony powietrznej Arrow, który jest wykorzystywany przez Izrael do strącania pocisków balistycznych, mówi "FT", że koncern pracuje na trzy zmiany, aby nadążyć z produkcją. Pociski mają być produkowane 24 godziny na dobę.

Izrael produkuje pociski przechwytujące 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Kończą się ich zapasy?

- Niektóre linie produkcyjne pracują całą dobę, siedem dni w tygodniu – przyznaje Levy. Dodaje, że czas produkcji pocisków przechwytujących „nie jest liczony w dniach” lecz wymaga dłuższego okresu, a „nie jest tajemnicą, że trzeba uzupełniać zapasy”. Izrael nie podaje do informacji publicznej jak dużymi zasobami pocisków przechwytujących dysponuje.

„FT” zwraca uwagę, że izraelski, trójwarstwowy system obrony przeciwrakietowej, składający się z Żelaznej Kopuły (odpowiedzialnej za strącanie pocisków krótkiego zasięgu), Procy Dawida (strąca pociski dalszego zasięgu) oraz systemu Arrow (zwalcza pociski balistyczne długiego zasięgu) aktywnie zwalcza pociski wystrzeliwane w stronę Izraela od 7 października, gdy Hamas dokonał niespodziewanego ataku na Izrael, a Hezbollah rozpoczął regularny ostrzał północnej części kraju. Izrael jest też co pewien czas ostrzeliwany przez rebeliantów Huti z Jemenu.

W czasie pierwszego w historii ataku rakietowego Iranu na Izrael, do którego doszło w kwietniu, izraelska obrona przeciwlotnicza, przy wsparciu USA, ale też m.in. Jordanii, strąciła 99 proc. środków napadu powietrznego użytych do tamtego ataku (były to pociski balistyczne, ale też pociski manewrujące i drony). Jednak w czasie ataku z 1 października izraelska tarcza antyrakietowa nie była już tak skuteczna. W Izraelu wkrótce ma pojawić się amerykańska bateria THAAD – to system wykorzystywany do strącania pocisków balistycznych. Dotychczas system ten był w Izraelu tylko raz – w czasie ćwiczeń w 2019 roku. 

Według „FT” Izraelowi grozi deficyt rakiet przechwytujących do systemów antyrakietowych, które stanowią elementy trójwarstwowego izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

Iran i Hezbollah są w stanie wspólnie przełamać obronę przeciwrakietową Izraela?

Pozostało 94% artykułu
Konflikty zbrojne
Putin w orędziu do narodu: Rosja uderzyła w Ukrainę najnowszym systemem rakietowym
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie: Rakietowe uderzenia na obwód kurski i mściwy szantaż Putina
Konflikty zbrojne
Atak rakietowy na Dniepr. Rosja nie użyła pocisku balistycznego ICBM?
Konflikty zbrojne
Ukraina zaatakowana przez Rosję pociskiem międzykontynentalnym
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Konflikty zbrojne
Ambasada USA w Kijowie tymczasowo zamknięta. Ostrzeżenie przed znaczącym atakiem