W maju 2022 roku, gdy wojna trwała już od kilku miesięcy, jedynie 10 proc. Ukraińców dopuszczało rezygnację z części terytorium dla jak najszybszego zakończenia konfliktu. Od tamtej pory liczba zwolenników takich ustępstw stopniowo wzrastała.
Dzisiaj, jak wynika z najnowszego sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii (KMIS), już niemal co trzeci (32 proc.) Ukrainiec opowiada się za takim rozwiązaniem. Pozostałe dane są jeszcze bardziej zaskakujące i pokazują, że ukraińskie społeczeństwo zmienia nastawienie wobec perspektywy rozmów z agresorem.
Jak zakończy się wojna Rosji z Ukrainą? Trzy scenariusze
Socjolodzy zapytali Ukraińców o trzy różne scenariusze zakończenia wojny.
Czytaj więcej
Rozmowa telefoniczna byłego prezydenta USA z ukraińskim przywódcą wyraźnie pokazuje kierunek, w którym potoczy się trwająca od lat wojna nad Dnieprem.
Pierwszy zakłada, że Rosja zachowa kontrolę nad okupowanymi obecnie terytoriami, a Ukraina zrezygnuje z perspektywy członkostwa w NATO. W zamian Ukraina miałaby zostać przyjęta do Unii Europejskiej oraz otrzymać od Zachodu niezbędną do odbudowy kraju pomoc finansową. Na takie rozwiązanie pogodziłoby się 38 proc. Ukraińców, z kolei 54 proc. jest jednoznacznie przeciwko (reszta nie ma zdania w tej sprawie).