Izrael zbombardował Rafah, są ofiary. Trwają rozmowy o zawieszeniu broni

Od 13 do 15 osób zginęło w ataku lotnictwa Izraela na trzy domy w Rafah, mieście położonym w południowej części Strefy Gazy, przy granicy z Egiptem - podają palestyńskie źródła.

Publikacja: 29.04.2024 05:04

Palestyńskie dzieci na gruzach domu zniszczonego w izraelskim nalocie na Rafah

Palestyńskie dzieci na gruzach domu zniszczonego w izraelskim nalocie na Rafah

Foto: AFP

arb

Izrael przeprowadził też atak powietrzny na dwa domy w Gaza City — w tym ataku zginęło i zostało rannych kilka osób — podają palestyńskie źródła medyczne.

Wojna Izraela z Hamasem pociągnęła za sobą ponad 35 tys. ofiar po obu stronach

Do uderzenia na cele w Rafah, gdzie schronienie znalazło nawet 1,4 mln Palestyńczyków uciekających przed trwającą w enklawie od 7 października wojną Izraela z Hamasem, doszło na kilka godzin przed przyjazdem do Egiptu przywódców Hamasu, którzy mają omawiać tam kwestie związane z możliwością zawarcia porozumienia o zawieszeniu broni z Izraelem.

Wojna Izraela z rządzącym Strefą Gazy od 2007 roku Hamasem rozpoczęła się 7 października od niespodziewanego ataku Hamasu na Izrael. W ataku tym zginęło ok. 1 200 osób, a 253 zostało uprowadzonych do Strefy Gazy jako zakładnicy.

W izraelskich atakach odwetowych zginęło ponad 34 tys. Palestyńczyków — podaje Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy. Tylko w ciągu ostatniej doby w Strefie Gazy miało zginąć 66 osób. Walki obróciły większą część Strefy Gazy w gruzy, a większość z 2,3 mln mieszkańców enklawy musiało uciekać ze swoich domów.

Izrael podkreśla, że celem prowadzonych działań wojennych jest likwidacja Hamasu. Jednak Palestyńczycy podają, że większość ofiar wojny stanowią palestyńskie kobiety i dzieci.

Izrael przedstawił nową propozycję zawieszenia broni w Strefie Gazy, Hamas przedstawi swoje uwagi

W niedzielę przedstawiciele Hamasu poinformowali, że delegacja tej organizacji, na czele z Chalilem Al-Hajją, zastępcą przywódcy Hamasu w Gazie, weźmie udział w rozmowach na temat propozycji zawieszenia broni przedstawionej przez stronę palestyńską mediatorom z Kataru i Egiptu, a także reakcji Izraela na tę propozycję. Działania mediatorów wspierają USA. Tymczasem izraelska armia nie wyklucza lądowej operacji w Rafah, która bez ewakuacji cywilów z tego miasta, mogłaby zakończyć się katastrofą humanitarną.

Czytaj więcej

Izrael wstrzyma operację w Rafah? Stawia Hamasowi jeden warunek

Dwóch przedstawicieli Hamasu, z którymi rozmawiał Reuters, nie chciało podawać szczegółów ostatnich propozycji dotyczących zawieszenia broni. Wiadomo jednak, że Hamas ma odnieść się do najnowszej oferty Izraela dotyczącej rozejmu, która została przedstawiona w sobotę.

Porozumienie ma zakładać wypuszczenie przez Palestyńczyków mniej niż 40 zakładników wywiezionych do Strefy Gazy po ataku z 7 października w zamian za wypuszczenie Palestyńczyków przebywających w izraelskich aresztach, a w kolejnym etapie miałoby dojść do „okresu trwałego spokoju” co należy rozumieć jako wstrzymanie działań zbrojnych. Hamas dotychczas domagał się, aby zawieszenie broni miało charakter trwały.

34 tys.

Tylu Palestyńczyków miało zginąć w działaniach odwetowych Izraela w Strefie Gazy

W ramach proponowanego przez Izrael porozumienia część izraelskich jednostek miałaby wycofać się ze Strefy Gazy, a Izrael przywróciłby swobodny przepływ osób między południową a północną częścią enklawy.

Przedstawiciel Hamasu w rozmowie z agencją Reutera zapowiedział, że rozmowy w Kairze będą się toczyć w poniedziałek pomiędzy delegacją Hamasu a mediatorami z Egiptu i Kataru. Hamas przedstawi swoje uwagi do ostatniej propozycji Izraela.

Izrael przeprowadził też atak powietrzny na dwa domy w Gaza City — w tym ataku zginęło i zostało rannych kilka osób — podają palestyńskie źródła medyczne.

Wojna Izraela z Hamasem pociągnęła za sobą ponad 35 tys. ofiar po obu stronach

Pozostało 92% artykułu
Konflikty zbrojne
Stany Zjednoczone wiedziały o ataku Rosji. Moskwa wysłała ostrzeżenie
Konflikty zbrojne
Putin w orędziu do narodu: Rosja uderzyła w Ukrainę najnowszym systemem rakietowym
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie: Rakietowe uderzenia na obwód kurski i mściwy szantaż Putina
Konflikty zbrojne
Atak rakietowy na Dniepr. Rosja nie użyła pocisku balistycznego ICBM?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Konflikty zbrojne
Ukraina zaatakowana przez Rosję pociskiem międzykontynentalnym