Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Nikołaj Patruszew przekonuje, że Rosja musi zdemilitaryzować Ukrainę, ponieważ NATO chce zachować Ukrainę jako "antyrosyjskie terytorium pod swoją kontrolą".
Obywatele Ukrainy mogą korzystać z Telegramu bez ograniczeń. Aplikacji Telegram jako głównego źródła informacji używa 72 proc. Ukraińców. Dla 75 proc. jest to podstawowe narzędzie komunikacji — w tej grupie są setki tysięcy żołnierzy Sił Zbrojnych oraz prezydent Wołodymyr Zełenski. Statystyki te udostępniła w 2023 roku firma konsultingowa Media Detector.
Od zeszłego tygodnia ukraińska rada Najwyższa pracuje nad projektem ustawy wprowadzającej zamknięcie Telegramu. Rozwiązanie jest wśród Ukraińców bardzo niepopularne, ale zyskało poparcie deputowanych czterech grup politycznych, gdyż opiera się na hipotezie, że rosyjskie służby bezpieczeństwa (FSB) mają dostęp do informacji o swoich użytkownikach, a także na fakcie, że obywatele mogą przeglądać media okupanta i konta rosyjskiej propagandy.
Czytaj więcej
Założyciel Telegrama Paweł Durow powinien zwrócić większą uwagę na fakt, że z tego zasobu korzystają także terroryści - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Każda organizacja oskarżona o szerzenie propagandy promującej rosyjską inwazję może zostać pociągnięta do odpowiedzialności sądowej. Na Ukrainie blokowane są strony internetowe zarejestrowane w Rosji, ale nie tylko: jak udało się zweryfikować EL PAÍS, co najmniej jednego raportu Amnesty International z 2022 r., który został ostro skrytykowany przez władze ukraińskie, nie można przeglądać online z terytorium Ukrainy.